Hildesheim, Németország – Szép ívű történet: a Bosch szállítja a világ első ívelt digitális műszeregységét egy sorozatgyártású jármű számára. Ami a nappalikba és az okostelefonok világába már régen megérkezett, annak az első sorozatgyártású képviselőivel már az utakon is találkozhatunk. „Vége a sík kijelzők korának az autóban. Az első ívelt digitális műszeregységgel a Bosch új dimenziót nyit meg a járművek műszerfala terén” – mondja Steffen Berns, az autós multimédia üzletág elnöke. Az ívelt digitális műszeregység az új Volkswagen Touareg „Innovision Cockpit” műszerfalában ünnepli premierjét. Ennek keretében a Volkswagen a kormány mögött korábban látható analóg műszereket egy szabadon konfigurálható, nagy felbontású és ívelt képernyőre cseréli. Ez kívánságra nagy méretű navigációs térképeket, menetadatokat vagy a vezetéstámogató rendszerek állapotát jeleníti meg – aszerint, hogy a járművezető éppen mire kíváncsi. A megjelenített kép élességének és kontrasztjának titka egy új gyártásfolyamat, amelynek köszönhetően a műszeregység még napsütésben is csupán negyedannyi fényt ver vissza.
Megnövelt biztonság, tágasabb tér, fokozott szabadság
Azt ma minden gyerek tudja, hogy a Föld nem egy lapos korong, nem sík. Most pedig a Bosch a digitális és ívelt műszeregységével azt is megmutatja, hogy az autók kijelzői esetében sem kell többé a síkoknál leragadni. Íve a szem természetes görbületét követi. Így a járművezető például a visszajelző- és figyelmeztető fényeket még a képernyő szélén is jobban észleli. Ezzel az otthonokból ismert ívelt képernyőjű tévékkel szemben is fel tud mutatni egy jelentős előnyt: ott ugyanis mindig egyszerre csak egy néző ülhet az ideális látószöget garantáló helyre. Azonban az autóban az ívelt műszeregység mindig optimálisan a járművezető látómezejében található. „A járművezető számára az ívelt digitális műszeregység fokozott komfortot és biztonságot jelent. Egyúttal az autógyártóknak nagyobb szabadságot és több teret biztosít a műszerfal kialakítása során” – magyarázza Berns. Ugyanis a gyártók egyre inkább szeretnének lemondani a műszerfalon a mechanikus gombokról, kapcsolókról és szabályzókarokról. Ezzel ellentétben a nagy méretű képernyők a kívánságlistáik élén állnak – így a Bosch ívelt digitális műszeregysége is. Felülete alatt digitális kijelzők egész sora található, és egy nem ívelt, ám ugyanekkora méretű képernyőnél közel két centiméterrel kevesebb helyet igényel.
Kívánságműsor a műszerfalon
Sebességmérő, a navigációs rendszer térképe, híváslista – a járművezető teljes mértékben a közlekedési helyzet és a saját ízlése szerint határozhatja meg, hogy milyen tartalmak jelenjenek meg a 12,3 colos (31 centiméter) képátlójú műszeregységben. Erről a vezető számára láthatatlan, a képernyők mögött lapuló vezérlőegység gondoskodik. Ez szabályozza, hogy a sofőrnek mindig azokat a megfelelő információkat jelenítse meg, amelyeket látni szeretne. Választhat például az aktuális utazás részletes adatai, a navigációs rendszer térképe, a telefonja névjegyei vagy az éppen hallgatott lejátszási lista részletei között. Minden információ megjeleníthető vagy a teljes képernyőn, vagy más tartalmakkal együtt is. Ha valaki a hagyományos sebességmérő mellett a térképet és egyidejűleg a híváslistáját is szeretné megjeleníteni, az kényelmesen beállíthatja ezt a multifunkciós kormánykerék gombjaival vagy az infotainment rendszer érintőképernyőjén. A navigációs rendszer térképe immár akár célzottan nagyítható közvetlenül a műszeregységben is – ez egy további olyan újdonság, amellyel elsőként a Touareg „Innovision Cockpit” műszerfalán találkozhatunk.
Negyedannyi tükrözés
Vibrációk, hőmérsékletingadozás, zavaró tényezőkkel szembeni ellenállóképesség: igen jelentős elvárásoknak kell megfelelnie az autókba épített képernyőknek a minőség és a robusztusság terén. Ezenkívül a járművezetőnek a képernyőn megjelenő információkat megbízhatóan fel kell tudnia ismerni, még erős napsütés esetén is. A Bosch az új ívelt digitális műszeregysége esetében ezért az egyik partnere különleges gyártástechnológiáját alkalmazza, amely eddig sík képernyők esetében gondoskodott a világos külső fényviszonyok mellett is kontrasztgazdag megjelenítésről. Most első ízben alkalmazzák ezt sorozatgyártásban a műszerfal ívelt képernyőjéhez. Az optikai kötés (optical bonding) nevű eljárás során közvetlenül a képernyőre ragasztják a védelmet biztosító üveget. A két komponens e tökéletes kapcsolata révén a műszeregység csupán negyedannyi fényt ver vissza. Ez a járművezető számára azt jelenti, hogy szinte teljesen megszűnik a vakítás, és a képernyőn még közvetlen napsütésben, valamint sötétben is kontrasztgazdag és tiszta képen jelennek meg a tartalmak.
Hack Mónika
+36 70 510 5516
A mobilitási megoldások a Bosch csoport legnagyobb üzleti szektora, 2017-ben értékesítési volumene elérte a 47,4 milliárd eurót, azaz a cégcsoport teljes árbevételének 61 százalékát. A Bosch csoport a világ egyik vezető autóipari beszállítója. A mobilitási megoldások üzletág olyan baleset-, stressz- és károsanyag-kibocsátásmentes mobilitást képzel el, mely a mobilitás három területén – automatizálás, elektromosítás, hálózatba kapcsolás – ötvözi a cégcsoport szakértelmét, és kínál integrált mobilitási megoldásokat ügyfelei számára. Az üzletág fő tevékenységi körei a következők: üzemanyag befecskendező technológia és meghajtási periféria-eszközök belső égésű motorok számára, elektromos meghajtási megoldások, járműbiztonsági rendszerek, vezetéstámogató- és automatizált funkciók, felhasználóbarát infotainment technikák, gépjárművek közötti, illetve gépjárművek és eszközök közötti kommunikáció, szerviz koncepciók, valamint utángyártás során nyújtott mérnöki támogatás és szervizelés. A Bosch olyan jelentős gépjárműipari innovációkért felel, mint az elektronikus motorvezérlés, az ESP® (elektronikus menetstabilizáló rendszer), valamint a közös nyomócsöves (common-rail) dízel technológia.
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. Világszerte mintegy 402 000 munkatársat foglalkoztat (2017. december 31-én) és 78,1 milliárd euró árbevételt ért el 2017-ben. A cégcsoport négy üzleti területen végzi tevékenységét, ezek a mobilitási megoldások, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. Vezető IoT-vállalatként a Bosch innovatív megoldásokat kínál az intelligens otthonokhoz, az intelligens városokhoz, a hálózatba kapcsolt mobilitáshoz, és a hálózatba kapcsolt gyártáshoz. Szakértelmét az érzékelők technológiájában, a hálózatba kapcsolt szoftverek és szolgáltatások területén, valamint saját IoT felhőjében is hasznosítja, ügyfelei számára hálózatba kapcsolt, cross-domain megoldásokat kínál egyetlen forrásból. A Bosch csoport stratégiai célja innovatív megoldások létrehozása a hálózatba kapcsolt világ számára. A Bosch csoport termékei és szolgáltatásai hasznos megoldásokkal javítják az élet minőségét. Az „Életre tervezve” szlogen ezt a világszerte elérhető technológiát jelenti. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak mintegy 60 országban működő csaknem 440 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch globális gyártási és értékesítési hálózata a világ szinte minden országát lefedi. A jövőbeli növekedés alapja a vállalat innovatív ereje. A Bosch 64 500 munkatársat foglalkoztat a kutatás és fejlesztés területén világszerte 125 telephelyen.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu, iot.boschblog.hu, www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPresse