Stuttgart, Németország – A mesterséges intelligencia (MI) lesz a következő évtized meghatározó technológiája. Ennek eredményeként az MI-készségek mind szakmai, mind magánéletünkben egyre fontosabb szerepet kapnak. Ebben szinte teljesen egyetért az idei Bosch Tech Compass felmérés során világszerte megkérdezett több mint 11 000 résztvevő. Németországban a válaszadók 72 százaléka gondolja úgy, hogy országukban a mesterséges intelligencia lesz a következő évtized meghatározó technológiája. Két évvel ezelőtt ez az arány még csak 42 százalék volt. Más szóval a német válaszadók most még nagyobb potenciált látnak ebben a technológiában, mint a világ többi részén, ahol ez az arány 67 százalék.
Ugyanezek a válaszadók a mesterséges intelligenciát sokkal fontosabbnak tartják, mint bármely más technológiát. Németországban a második helyen az ipari robotok állnak, ezt a kategóriát 25 százalék említette meg, míg 23 százalék a hidrogént és az üzemanyagcellákat emelte ki. Ugyanakkor világszerte a válaszadók 32 százaléka az 5G technológiát hozta a második helyre, az automatizált vezetés pedig 24 százalékkal a harmadik helyre került.
Annak ellenére azonban, hogy Németországban felismerték a mesterséges intelligencia jelentőségét, úgy tűnik, még mindig kevés érdeklődés mutatkozik a technológia iránt. Valójában Németországban minden harmadik válaszadó úgy nyilatkozott, hogy nem szeretne mesterséges intelligenciával kapcsolatos ismereteket elsajátítani. Mindeközben a vizsgált országok átlagában mindössze 18 százalék azoknak az aránya, akik nem szeretnék képezni magukat a mesterséges intelligencia területén, míg Indiában, Kínában és Brazíliában ez az arány egyszámjegyű.
„A mesterséges intelligencia lendületet ad az innovációnak. Világszerte ugyanúgy átalakíthatja az ipart, mint a számítógép feltalálása” – hangsúlyozta Dr. Tanja Rückert, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának tagja. „Ez a technológia nagyszerű lehetőségeket kínál, ám az az egész társadalom feladata, hogy ezt tudomásul vegye és elősegítse a technológia általános elfogadottságát.”
Németországban a válaszadók 34 százaléka egyetért azzal az állítással, hogy a mesterséges intelligencia pozitív hatással lesz a társadalomra. Ez a hányad jelentősen nőtt az elmúlt években, 2023-ban például még csupán 26 százalék volt. Más országokban azonban még ennél is optimistább a mesterséges intelligenciához való hozzáállás: Kínában például a válaszadók 66 százaléka számít pozitív hatásra.
A többség a mesterséges intelligencia önálló iskolai tantárgyként történő oktatását támogatja
Ugyancsak a mesterséges intelligencia egyre növekvő jelentőségét igazolja, hogy Németországban a válaszadók 57 százaléka üdvözölné, ha önálló tantárgyként oktatnák az iskolában, amit globálisan 63 százalék támogat. „Világszerte már most is óriási az MI-specialistákért folyó verseny, és ez a jövőben csak fokozódni fog” – emelte ki Rückert. „A mesterséges intelligencia felvétele az iskolai tantervbe fontos lépés lenne azért, hogy az ország valóban rendelkezzen annyi MI-szakemberrel, amennyire a jövőben szükség lesz.”
Németországban a válaszadók 41 százaléka számára már a jelenlegi munkájukban is fontosak az MI-készségek, míg világszerte 56 százalékuk tartja különösen jelentősnek az ilyen irányú ismereteket. Franciaország (38 százalék) az egyetlen ország, ahol ez az arány alacsonyabb, mint Németországban. A skála másik végén India áll, ahol ezt a tudást 83 százalék tartja szükségesnek a munkájához. Ami a mindennapokat illeti, a németországi válaszadók 60 százaléka számít arra, hogy az MI-ismeretek „fontosak” vagy „nagyon fontosak” lesznek a jövőben, világszerte ez az arány 71 százalék.
Miközben globálisan 50 százaléknál is több ember használ alkalmanként már most is mesterséges intelligenciát a munkahelyén, Németországban ez az arány mindössze 45 százalék körül alakul. Kínában és Indiában 69 százalék alkalmazza munkája során.
Érdeklődés az új technológiák iránt
Németországban az emberek még mindig viszonylag óvatosak a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, a világ más részein általában véve pozitívabban fogadják az új technológiákat. A németországi válaszadók 45 százaléka egyetért azzal, hogy lépést kell tartani a technológiai fejlődéssel, 62 százalékuk pedig állítása szerint szeretne megbirkózni az új technológiák által támasztott kihívásokkal és szívesen megértené működésüket – ám egyik mutató sem éri el a globális átlagot. Indiában például a válaszadók 74 százaléka nyilatkozott úgy, hogy naprakész szeretne maradni a technológiai fejlesztésekkel kapcsolatban és 79 százalékuk új technológiákkal akar foglalkozni.
„A szakembereknek világszerte meg kell barátkozniuk a mesterséges intelligenciával, ami szakmai pályafutásuk egyik alapvető és elengedhetetlen készsége lesz” – mutatott rá Rückert. „A generatív mesterséges intelligencia egyaránt döntő hatással lesz arra, ahogyan tanulunk, dolgozunk és együttműködünk, ez pedig jelentős változást hoz majd a vállalatok működésében és folyamataiban. Ezért a Boschnál különösen fontosnak tartjuk, hogy támogassuk munkatársainkat és megfelelő szakmai fejlődést kínáljunk nekik. Saját Mesterséges Intelligencia Akadémiánkat (AI Academy) már több mint 65 ezer munkatársunk végezte el. A tanfolyamok minden munkatárs számára online állnak rendelkezésre. Az előnyöket is elmagyarázzuk: a generatív mesterséges intelligencia (AI) azzal is támogathatja őket, hogy mindennapi munkájuk során leveszi vállukról az egyszerűbb, ismétlődő feladatokat.”
Alig van MI-továbbképzés és -oktatás – kevesen aggódnak állásukért
Úgy tűnik, hogy Németországban sok munkavállaló nem részesült még mesterséges intelligenciával kapcsolatos oktatásban: a válaszadók mindössze 18 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a munkahelyén kapott már ilyen irányú képzést. A felmérésből kiderül, hogy világszerte a válaszadók 28 százaléka vett részt eddig ilyen oktatásban.
Ennek ellenére a német válaszadók többsége kevéssé aggódik a munkahelye miatt. Miközben egyharmaduk úgy látja, hogy a mesterséges intelligencia veszélyezteti a munkáját, kétharmaduk úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia „nem” vagy „valószínűleg nem” hordoz kockázatot ebből a szempontból. A vonatkozó globális arány mintegy 50-50 százalék.
A tanulmányról
A Bosch Tech Compass felmérés során a Gesellschaft für Innovative Marktforschung mbH (GIM) 2024 őszén hét országban összesen több mint 11 ezer 18 év feletti embert kérdezett meg. A felmérésben az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Németországban országonként ezren, míg az Amerikai Egyesült Államokban, Brazíliában, Indiában és Kínában országonként kétezren vettek részt. A felmérés során a Boscht egyetlen alkalommal sem nevezték meg ügyfélként.
Hack Mónika
+36 70 510 5516
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. Az előzetes számok alapján világszerte mintegy 417 900 munkatársat foglalkoztat (2024. december 31-én) és 2024-ben 90,5 milliárd euró árbevételt ért el. A cégcsoport négy üzleti területen végez tevékenységet, ezek a mobilitás, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. A vállalat célja, hogy üzleti tevékenysége során technológiáin keresztül olyan trendeket határozzon meg, mint az automatizálás, az elektromosítás, a digitalizáció, a hálózatba kapcsolás és a fenntarthatóságra való összpontosítás. A Bosch régiókon és iparágakon átívelő, széles körű jelenléte tovább erősíti innovációs erejét és stabilitását. A szenzortechnológia, a szoftverek és a szolgáltatások terén szerzett, bizonyított szakértelmének köszönhetően a Bosch komplex megoldásokat kínál ügyfelei számára. Emellett a vállalatcsoport a hálózatba kapcsolás és a mesterséges intelligencia területén szerzett tudását felhasználóbarát, fenntartható termékek fejlesztésére és gyártására is alkalmazza. A Bosch célja, hogy „Életre tervezve” technológiájával hozzájáruljon az emberek életminőségének javításához és a természeti erőforrások megőrzéséhez. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak több mint 60 országban működő csaknem 470 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch globális gyártási és értékesítési hálózata a világ szinte minden országát lefedi. A jövőbeli növekedés alapja a vállalat innovatív ereje. A Bosch világszerte 136 telephelyen mintegy 86 900 munkatársat foglalkoztat a kutatás és fejlesztés területén, többek között 48 000 szoftvermérnököt.
A vállalatot 1886-ban Robert Bosch (1861-1942) „Finommechanikai és Elektrotechnikai Műhelyként” alapította Stuttgartban. A Robert Bosch GmbH tulajdonosi szerkezete szavatolja a Bosch csoport vállalati önállóságát. Ez lehetővé teszi a vállalat számára jelentős, a jövő biztosítása érdekében történő befektetések megvalósítását. A Robert Bosch GmbH üzletrészeinek 94 százaléka a Robert Bosch Stiftung GmbH közhasznú alapítvány tulajdonában van. A maradék üzletrészek a Robert Bosch GmbH-nál és a Bosch család tulajdonában lévő társaságnál vannak. A szavazati jogok többsége a Robert Bosch Industrietreuhand KG-é, amely a vállalati társasági jogokat is gyakorolja.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu, iot.boschblog.hu, www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPresse