Budapest – A Bosch, a technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója, a kedvezőtlen globális gazdasági folyamatok, a továbbra is meglévő alapanyag-ellátási nehézségek és a megugró energiaköltségek ellenére is kimagasló eredményt ért el tavaly Magyarországon. 2022-ben a csoport teljes magyarországi nettó árbevétele – beleértve a nem konszolidált vállalatok árbevételét és a saját vállalatok közötti kereskedelmi tevékenységeket – 2255 milliárd forint volt, ami 32 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbi teljesítményt. A bővülés euróban számítva 21 százalékot tett ki. A Bosch csoport magyar piacon elért forgalma – a csoporton kívüli értékesítésből származó árbevétele – pedig 15 százalékkal 314 milliárd forintra emelkedett. Nőtt a munkatársak száma is: a Bosch csoport 2022 végén több mint 18 300 munkavállalót foglalkoztatott Magyarországon, 1300-zal többet, mint egy évvel korábban. Közülük több mint 3500-an dolgoznak a kutatás-fejlesztés területén, ezzel Magyarország ad helyet a Bosch negyedik legnagyobb K+F központjának a világon Németország, India és Kína után.
„A Boschnál a folyamatos innovációt tartjuk a jövő zálogának, ezért működésünk fókuszában a gyártástechnológia állandó fejlesztése és az irányadó innovációk kutatás-fejlesztése áll. Ebben egyedülálló szerepet tölt be a Bosch köré épült és egyre bővülő ökoszisztéma, amelyben az ipar és az akadémiai-egyetemi szféra szoros kölcsönhatásban dolgozik azon, hogy a jövő technológiái minél hamarabb beépüljenek mindennapjainkba. A tavalyi év eredményei azt mutatják, hogy jó úton járunk. Ezúton is köszönetet mondok ezért minden együttműködő partnerünknek és munkatársunknak” – mondta Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban. „Bár 2023-ban is számos kihívás elé állít bennünket a gazdasági környezet, a Bosch továbbra is a jövő technológiáira fókuszál.” – tette hozzá.
Beruházásrekord a jövő technológiáiért
A magyarországi Bosch csoport olyan, a jövőt formáló területekre fókuszál, mint az autonóm járművek, az elektromobilitás, az Ipar 4.0 és a mesterséges intelligencia. A vállalatcsoport a gyártáshoz és a fejlesztéshez kapcsolódva tavaly az egy évvel korábbinál 55 százalékkal többet, 155 milliárd forintot költött beruházásokra, hogy a jövőben is a legmodernebb eszközökkel és technológiákkal támogassa partnereit.
Magyarországon a Bosch gyártási és fejlesztési tevékenysége egyre inkább a jövő mobilitása, kiemelten az elektromobilitás köré összpontosul. A Bosch világszerte legnagyobb gépjárműelektronika gyára az idén huszonöt éves hatvani Robert Bosch Elektronika Kft., ahol a termékportfólió nagyon gyorsan változik a jövőorientált, komplex és csúcstechnológiát jelentő elektromos vezetési rendszerek felé. Várakozásaik szerint a következő években még több elektronikai egységet készítenek majd hibrid és teljesen elektromos autókba, miközben a belső égésű motorokhoz használt elektronikák továbbra is a termékportfolió részét képezik. Tavaly a legnagyobb mértékben a kormánymű- és a vezetéstámogató rendszerekben használt elektronikus vezérlőegységek gyártási volumene nőtt, amelyek szintén fontos komponensek a jövő mobilitása számára.
Az idén húszéves, járműipari alkatrészekkel, valamint elektromos hajtásrendszerekkel foglalkozó miskolci Robert Bosch Energy and Body Systems Kft.-nél a legnagyobb mértékben az elektromos kerékpárok hajtásrendszereinek gyártása nőtt. Emellett elektromos hegyikerékpárokhoz fejlesztettek speciális, könnyű meghajtást: a Bosch Performance Line CX RACE az ötlettől a sorozatgyártásig miskolci fejlesztés.
A szintén miskolci, kéziszerszámokat és eBike-akkumulátorokat gyártó Robert Bosch Power Tool Kft.-nél az eBike-akkumulátorok gyártása csaknem megduplázódott 2021-hez képest, és nőtt a vezeték nélküli kéziszerszámokhoz használt akkumulátorok forgalma is. A vállalat a növekvő igények miatt logisztikai és disztribúciós központ építésébe kezd, amelynek bekerülési értéke több mint 54 milliárd forint.
A járműipari alkatrészekkel foglalkozó, idén húszéves maklári Robert Bosch Automotive Steering Kft.-nél tavaly indult a haszongépjárművekben használt elektromos kormányművek (Servocom) sorozatgyártása, ennek támogatását, valamint a tesztelést is a helyi K+F csoport végzi.
Aktívan használja a Bosch a mesterséges intelligenciát
A Bosch kiemelten fontosnak tartja a mesterségesintelligencia-alapú fejlesztéseket. Az idei év végére minden Bosch-termék eleve tartalmaz mesterséges intelligenciát, illetve annak segítségével fejlesztik vagy gyártják azokat. A vállalat eredetileg 2025-ig tervezte ennek megvalósítását, ám jó úton jár, hogy hamarabb teljesítse ezt a célkitűzését. A gyártási műveletekben a technológia segít minimalizálni a hibás működést, javítja a gépek és rendszerek kihasználtságát, és optimalizálja a folyamatokat. A Bosch magyarországi telephelyein is számos területen használja a mesterséges intelligenciát, a technológia a legfontosabb szerepet a gyártási folyamatok során tölti be, például a gyártásoptimalizálásához szükséges adatelemzéseknél, egyes folyamatok optikai ellenőrzésénél vagy a gyártósori berendezések karbantartásának tervezésénél.
A jövőt formáló technológiákat fejleszti a Bosch Magyarországon
A Bosch egyre aktívabb K+F tevékenységet folytat Magyarországon, tavaly 112 milliárd forintot fordított kutatás-fejlesztésre. Ma már a cégcsoport több mint 3500 munkatársa dolgozik a jövőt meghatározó technológiák fejlesztésén, nemcsak Budapesten, hanem Makláron és Miskolcon is.
Az elmúlt évek egyik legnagyobb beruházásaként tavaly elkészült a cégcsoport legújabb gépjárműtechnológiai fejlesztőközpontja, a Bosch Budapest Innovációs Kampusz, ahol 1800 munkahely, kutató- és tesztlaborok, valamint tesztcsarnok és többféle burkolatú szabadtéri tesztfelület is helyet kapott. Emellett a vállalat a ZalaZone szomszédságában egy új autóipari kutató-fejlesztő és tesztelő központ építésébe kezdett.
Egyre szorosabb együttműködés az egyetemi-akadémiai szférával
A Bosch csoport Magyarországon egyre inkább az ipari és az akadémiai szféra aktív együttműködésével képzeli el a jövő technológiáinak fejlesztését, ezért szoros kapcsolatot épít ki egyetemekkel és kutatóhelyekkel. Tavaly létrehozták az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Ipari Tanszéket, amely az első ilyen intézmény az országban, idén pedig megnyílt a BME-Bosch Innovatív Járműtechnológiai Kompetencia Központ. Emellett a hatvani Robert Bosch Elektronika Kft. a Budapesti Gazdasági Egyetemmel és a helyi önkormányzattal Ipar 4.0-s eszközökkel felszerelt labort adott át a Hatvani Közösségi Felsőoktatási Képzési Központban. A miskolci Bosch vállalatok is megújították együttműködéseiket: tavaly az akkor tíz éve indult duális képzési együttműködés megújításáról és kibővítéséről írtak alá megállapodást a Miskolci Szakképzési Centrummal. Idén a Robert Bosch Power Tool Kft. és a Miskolci Egyetem erősítette meg együttműködését az egyetemi hallgatók képzését illetően. A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. pedig átfogó képzési és kutatás-fejlesztési együttműködésről állapodott meg a Miskolci Egyetemmel. A Bosch ökoszisztémájában az egyetemek oktatói és hallgatói elsőkézből tájékozódhatnak az ipari trendekről, bekapcsolódhatnak ipari fejlesztésekbe, a vállalat pedig akadémiai kompetenciákkal is erősíti kutatás-fejlesztési tevékenységét. A szerteágazó oktatási együttműködéseknek köszönhetően a hallgatók versenyképes, aktuális iparági tudáshoz és megfelelő gyakorlati tapasztalathoz juthatnak a Boschnál.
Bosch csoport: kilátások és stratégiai tervek 2023-ra
A Bosch a kihívásokkal teli üzleti környezetben is teljesítette célkitűzéseit 2022-ben. A technológiák és szolgáltatások szállítója 88,2 milliárd euróra növelte árbevételét, az üzemi eredmény 4 százalékról 4,3 százalékra emelkedett. “Jól kezeltük a 2022-es év kihívásait – az árbevétel és az eredmény is magasabban alakult a vártnál.” – mondta Dr. Stefan Hartung, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának elnöke. A Bosch csoport a Covid-19 világjárvány utóhatásai ellenére is 3,5 százalékkal tudta növelni árbevételét 2023 első negyedévében. A szerény gazdasági kilátások ellenére a Bosch 6 és 9 százalék közötti árbevétel-növekedést céloz 2023-ra, 5 százalék körüli üzemi eredmény mellett. Még akkor is, ha a gazdasági és társadalmi környezet változatlanul kihívásokkal teli marad, a Bosch célja a jelentős növekedés a következő években. „Célunk, hogy a világ minden régiójában növekedést érjünk el, és a három vezető beszállító közé tartozzunk piacainkon” – jelentette ki Hartung.
Az éghajlatváltozás elleni küzdelem az üzleti életben és társadalmi szinten is jelentős változásokat hoz, felgyorsítja a technológiai átalakulást. „Ez a technológiai átalakulás olyan növekedési lehetőségeket kínál, amelyeket ki kell használni. E tekintetben valóban találó az ’Életre tervezve’ szlogenünk, és korántsem csupán a villamosítás, az automatizálás és a digitalizáció fő trendjei, hanem – jobban, mint valaha – a szoftverek és a mesterséges intelligencia tekintetében is.” – hangsúlyozta Hartung. A Bosch az autóipari beszállítói üzleti területének átszervezésével reagál a szoftveralapú autóipari fejlesztések irányába mutató trendre: a Robert Bosch GmbH-n belül a Bosch mobilitás a jövőben önálló üzleti szektorként működik. A vállalat célja, hogy a meglévő és az új ügyfelek igényeit egyetlen forrásból, testreszabott technológiákkal még jobban és gyorsabban tudják kiszolgálni. A Bosch elnöke bejelentette, a mobilitási terület átszervezésével a cél, hogy a 2029-re, évente átlagosan mintegy 6 százalékos növekedéssel, több mint 80 milliárd eurós árbevételt érjen el.
Mónika Hack
+36 70 510 5516
Bosch has been present in Hungary since 1898 with its products. After its re-establishment as a regional trading company in 1991, Bosch has grown into one of Hungary’s largest foreign industrial employers with currently eight subsidiaries. In fiscal 2021 it had total net sales of 1,711 billion forints and consolidated sales to third parties on the Hungarian market of 273 billion forints. The Bosch Group in Hungary employs more than 17,000 associates (as of December 31, 2021). Figures of fiscal 2022 for the Bosch Group in Hungary will be available from May 25, 2023. In addition to its manufacturing, commercial and development business, Bosch has a network of sales and service operations that covers the entire country.
The Bosch Group is a leading global supplier of technology and services. It employs roughly 421,000 associates worldwide (as of December 31, 2022). The company generated sales of 88.2 billion euros in 2022. Its operations are divided into four business sectors: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. As a leading IoT provider, Bosch offers innovative solutions for smart homes, Industry 4.0, and connected mobility. Bosch is pursuing a vision of mobility that is sustainable, safe, and exciting. It uses its expertise in sensor technology, software, and services, as well as its own IoT cloud, to offer its customers connected, cross-domain solutions from a single source. The Bosch Group’s strategic objective is to facilitate connected living with products and solutions that either contain artificial intelligence (AI) or have been developed or manufactured with its help. Bosch improves quality of life worldwide with products and services that are innovative and spark enthusiasm. In short, Bosch creates technology that is “Invented for life.” The Bosch Group comprises Robert Bosch GmbH and its roughly 470 subsidiary and regional companies in over 60 countries. Including sales and service partners, Bosch’s global manufacturing, engineering, and sales network covers nearly every country in the world. With its more than 400 locations worldwide, the Bosch Group has been carbon neutral since the first quarter of 2020. The basis for the company’s future growth is its innovative strength. At 136 locations across the globe, Bosch employs some 85,500 associates in research and development, of which nearly 44,000 are software engineers.
The company was set up in Stuttgart in 1886 by Robert Bosch (1861–1942) as “Workshop for Precision Mechanics and Electrical Engineering.” The special ownership structure of Robert Bosch GmbH guarantees the entrepreneurial freedom of the Bosch Group, making it possible for the company to plan over the long term and to undertake significant upfront investments in the safeguarding of its future. Ninety-four percent of the share capital of Robert Bosch GmbH is held by Robert Bosch Stiftung GmbH, a charitable foundation. The remaining shares are held by Robert Bosch GmbH and by a corporation owned by the Bosch family. The majority of voting rights are held by Robert Bosch Industrietreuhand KG, an industrial trust. The entrepreneurial ownership functions are carried out by the trust.
Additional information is available online at www.bosch.hu, iot.boschblog.hu, www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPresse