Kedvezményezett neve: Robert Bosch Energy and Body Systems Kft.
Projekt címe: Hogyan legyünk attraktívabbak a mai digitalizációra alapuló szakképzésben?
Pályázati kiírás megnevezése: ERASMUS+ Program KA122-VET – Szakképzésben tanulók és dolgozók rövid távú tanulási célú mobilitása
Projekt azonosító száma: 2023-1-HU01-KA122-VET-000148966
Szerződött támogatás összege: 19 015 euró
A támogatás mértéke (%-ban): 100%
Megvalósítás kezdete: 2023.07.01.
Megvalósítás vége: 2024.02.29.
A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. Vállalati Képzési Központja 2023-ban pályázott az ERASMUS+ programra. A pályázat célja, hogy 4 fő duális szakképzésben tanuló diák, 4 fő mérnök szakoktató és 3 fő képzési munkatárs lehetőséget kapjon a Bosch németországi anyavállalatánál tapasztalatot szerezni az ottani szakképzés rendszeréről és a projektalapú oktatásról.
A diák mobilitás alkalmával a 6 hetes program 2023.10.16-án indult és 2023.11.24-éig tartott. Az Erasmus+ mobilitási programra kiválasztás útján kerülhettek be a Bosch duális szakképzésben tanuló diákok, akiknek a nyelvtudásukat, a problémamegoldó készségüket és a műszaki ismereteiket mérték fel a TCT munkatársai. A kiválasztás eredményeképpen 2 fő az MSZC Andrássy Gyula Gépipari Technikum diákjai közül, valamint 2 fő a MSZC Bláthy Ottó Villamosipari Technikum diákjai közül vettek részt a programban. A diákok a mobilitás alkalmával angol nyelven működtek együtt a bühli diáktársaikkal és a gyárban dolgozó munkatársakkal. Megismerhették Németország duális szakképzését és együtt dolgozhattak a vállalat, karbantartás, gépépítés és üzemvitel területén tevékenykedő német munkatársakkal. Konkrét feladatokat kaptak a diákok, ami javítás, tervezés, építés, hibakeresés területen zajlott. Műszaki dokumentáció alapján automatizált gyártósorokat építettek, szereltek össze, biztonságtechnikai rendszereket, érzékelőket szereltek fel és ellenőrizték az automatizált berendezés helyes működését. A karbantartási területen automatizált gyártósorok üzemszerű, tervezett karbantartását végezték a német karbantartó munkatársakkal közösen.
A program segítségével fejlődött a diákok együttműködési készsége, nyelvi kompetenciája, emellett szakmai tudása, amit a későbbiekben a munkájuk során is hasznosítani tudnak. A mobiltás zárásaként egy részletes szakmai beszámolót kellett a diákoknak készíteni, a Németországban eltöltött tevékenységekről, melyet haza érkezve saját osztálytársaik előtt magyar nyelven és angol nyelven is prezentálniuk kellett.
Az oktatói és munkatársi mobiltás 2023.10.24. és 2023.10.27. között valósult meg. Az oktatói mobiltásban 4 fő szakoktató munkatárs vett részt, akik most lehetőséget kaptak megismerni a német duális szakképzés rendszerét és a projekt szemléletű oktatást. Az ERASMUS+ program által egy olyan képzési központ működésébe nyertek betekintést a kollégák, amely több mint 70 éves tapasztalattal rendelkezik. Az oktatók megismerték a projekt szemléletű gyakorlati képzést, projektfeladatokat tanulmányoztak és egy konkrét képzés esetén szakmai tartalmakat elemeztek. Megismerték, milyen eszközökkel és milyen gyakorlati feladatokkal sajátítják el a diákok a szakmát. Minden oktató a mobilitást követő beszámolójában javaslatot fogalmazott meg, hogy mi az, ami átvehető és a saját duális képzésünkbe beépíthető. A bemutatott javaslatok közül a képzési csoport vezetőjével és HR vezetővel közösen a vállalat az alábbi fejlesztési javaslatok beépítéséről döntött. Portfólió feladatok megvalósításánál a 3D nyomtatási technológia, mint a jövő technológiája, bevezetése. Olyan online képzési rendszer kidolgozása, ami segíti a diákokat az online tanulásban, a képzés bármikor elvégezhető és nyomonkövethető a fejlődés. Ez Németországban a Vocanto e-learning platform, a cég ennek mintájára tervez Magyarországon is megoldást találni. Olyan feladatorientált szerelőpanelek építése, melyen a diákok különböző villamosbekötéseket tudnak végrehajtani, úgy, hogy közben megismerik az alkatrészeket és szerelésüket. A fejlesztési javaslatok mellett az oktatók átnézik az összes képzés programot és megvizsgálják, hogy a bühli gyakorlati feladatok mintájára, milyen képzésben, hol lehet még az elmélet mellett több gyakorlati feladatot beépíteni, módszertanban a képzést játékosabbá tenni. Az oktatók az ERASMUS+ program alkalmával angol nyelven kommunikáltak, fejlődött a nyelvtudásuk, magabiztosabbak lettek a projektszemléletű oktatás tekintetében. Ezenfelül jó kapcsolatot építettek a német vállalat oktatóival.
A munkatársi mobiltás alkalmával a Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. 3 fő munkavállalója vett részt a tapasztalatszerzésben. Megismerték a kollégák a németországi duális szakképzésben használt pályaorientációs rendezvényeket, az ott használt kommunikációs csatornákat, illetve hogyan történik a diákok jelentkeztetése és a kiválasztás folyamata. Továbbá megismerték, hogy Németországban milyen soft kompetenciákat fejlesztő képzéseken vesznek rész a duális szakképzésben tanuló diákok. A kollégák a HR terület 2 munkatársával valósították meg a szakmai tapasztalatcserét. Ezáltal fejlődött az angol nyelv tudásuk és jó kapcsolat épült ki a két fél között. A prezentációt követően a bemutatott javaslatok közül a képzési csoport vezetőjével és HR terület vezetőjével közösen a vállalat az alábbi fejlesztési javaslatok beépítéséről döntött. Instagramm és facebook, mint kommunikációs felület használatának a lehetősége. Rövid spot film elkészítése, amivel megszólítja a fiatal generációt. Digitalizáció a munkanapló elkészítésében, mely jelenleg még papír alapon készül, azonban célszerű ezt is digitális megoldásra cserélni.
A mobiltás alkalmával a szakmai munka mellett a résztvevők megismerték a tartomány adottságát, gazdasági helyzetét és szélesebb körű rálátást kaptak járműiparra. Mind a dákok, mind a vállalat munkatársai élményekkel gazdagon, motiváltan, újdonsült lendülettel érkeztek vissza, a program során látottakat a vállalat beépíti a tapasztalatokat a saját oktatásába.