Budapest – A Bosch, a különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója, magyarországi tevékenységének minden területén két számjegyű árbevétel-növekedést ért el 2015-ben. Beleszámítva a nem konszolidált vállalatok árbevételét és a saját vállalatai között folytatott kereskedelmi tevékenységeket is, 2014-hez képest 16 százalékkal, 959 milliárd forintra növelte teljes magyarországi árbevételét. Ugyanebben az időszakban a magyar piacon realizált forgalom 23 százalékkal nőtt, összesen 246 milliárd forintra. „2015 minden tekintetben a dinamikus növekedés éve volt a magyarországi Bosch csoportnál. Az árbevétel további növekedésére számítunk idén is. 2016 első negyedévében a Bosch Magyarországon kétszámjegyű árbevétel-növekedést ért el.“ – nyilatkozta Javier González Pareja, a magyarországi Bosch csoport vezetője a vállalat éves budapesti sajtótájékoztatóján. „Rekordszámú beruházásainknak köszönhetően számos területen tovább javítottuk piaci pozíciónkat és jelentős létszámbővítést hajtottunk végre.” – tette hozzá González.
A beruházások éve – aktív szerep a jövő kulcstechnológiájában
A Magyarország melletti erős elkötelezettséget jól mutatja, hogy a Bosch 2015-ben összesen 64 milliárd forint értékű beruházást hajtott végre.
A hatvani gépjármű-elektronikai gyárban új termelési technológiákkal, valamint elektromos vezérlőegység és szenzor gyártósorokkal bővült a termelés, mely termékek több más előnye mellett fokozzák a közlekedés biztonságát és a vezetés kényelmét. A hatvani gyár megerősíti pozícióját a jövőben, melyben feladatát az erőátviteli rendszerek villamosítása és az önvezető járművek jelentik.
A vállalat miskolci autóipari gyára is hozzájárult a mobilitási megoldások üzleti szektor magyarországi növekedéséhez. A gyár számos magas hozzáadott értékű és költséghatékony gyártósorral egészítette ki a jelenlegi gyártási tevékenységét, amelyeken többek között eBike hajtómotorokat és vezetéstámogató rendszereket gyártanak.
A magyarországi Bosch csoport azonban nem csak a mobilitási megoldások üzletágban meghatározó. A kéziszerszámok közül is sok olyan termék Magyarországon születik meg, amelyre később világsiker vár. Ilyen például a PSR Select beépített forgóbittáras akkus csavarozó. A miskolci kéziszerszámgyár dinamikus fejlődésének köszönhetően 2015-ben új projektek valósultak meg, például a festékszóró család, valamint a nagyobb kapacitású szerszámgépeknél használt akkumulátorok fejlesztése és a hozzá kapcsolódó speciális mérőlabor kialakítása.
Munkahelyteremtés- és megőrzés
A Bosch ismét egyike volt azon vállalatoknak, amelyek a legnagyobb létszámbővülést mutatták Magyarországon. Az előző éves létszámadattal összehasonlítva a vállalat 1700 új munkahelyet hozott létre az országban, így a cégcsoport munkavállalóinak száma (2016. január 1-i adatok alapján) mintegy 12 200 fő. „A Bosch hazai jelenléte folyamatosan erősödik, és továbbra is hosszú távra tervezünk. A dinamikus fejlődés és a stabilitás fenntartása biztos munkahelyeket teremt és azok megtartását is biztosítja” – szögezte le González. A 2015-ös létszámbővülésben a diplomához kötött munkahelyek aránya meghaladja a 40 százalékot, az összlétszám tekintetében pedig már megközelíti a 30 százalékot. A kutatás-fejlesztés területén több mint 1700 magyarországi munkavállaló dolgozik. A létszámnövekedés 2016-ban is folytatódik: a Bosch további több száz szakember felvételét tervezi.
Tudástranszfer és megatrendek
Magyarország fontos részét képezi a Bosch globális K+F hálózatának. 2015-ben a vállalat 37 milliárd forintot, vagyis az előző évinél 23 százalékkal többet fordított az országban kutatás-fejlesztésre. A két miskolci fejlesztési egység mellett Magyarországon működik a Bosch csoport második legnagyobb európai mobilitási megoldások fejlesztési komplexuma, a Budapesti Fejlesztési Központ. A tíz éves évfordulóját ünneplő budapesti létesítmény új, központi épületét tavaly adták át. Az ott dolgozó 1500 mérnök fontos szerepet játszik a szakmai tudástranszfer alakításában és az ipari megatrendek formálásában is. „A Bosch stratégiai célja, hogy megoldásokat kínáljon a hálózatba kapcsolt mobilitás, a hálózatba kapcsolt ipar, valamint az intelligens otthonok és a hálózatba kapcsolt energiarendszerek terén. A növekedés motorját jelentő innováció és a hálózatba kapcsoltság mára minden gyárunkban és telephelyünkön kézzel fogható valóság.” – nyilatkozta González.
Bosch továbbképzés a szakképzett munkaerőnek és a mérnököknek
A Bosch csoport a kutatás és fejlesztés mellett folyamatosan nagy hangsúlyt fektet a hazai szakember- és mérnökképzés támogatására is. A hatvani autóelektronikai gyár területén tavaly megnyitott, évente 56 diákot fogadó tréningközpont az autóelektronikai képzés egyik központjává emeli a gyárat. 2015 szeptembere óta a vállalat már felsőfokú duális képzést is kínál a hatvani gyárban: ebben a programban a gödöllői Szent István Egyetem 7 gépészmérnök hallgatója és a Budapesti Gazdasági Egyetem 6 logisztikai menedzser hallgatója vesz részt. Ugyancsak Hatvanban és a Bosch támogatásával indult el Magyarországon elsőként a Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ, melyben a Budapesti Gazdasági Egyetemmel együttműködve nemzetközi gazdálkodás felsőoktatási szakképzés, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel pedig villamosmérnöki egyetemi alapképzés indul azzal a céllal, hogy a cég támogassa a továbbtanulni kívánó dolgozóit és nem utolsó sorban elejét vegye a munkaerőpiacon tapasztalható mérnökhiánynak.
A 2014-ben a Miskolci Egyetem és a magyarországi Lean Enterprise Institute együttműködésének részeként, a Bosch miskolci mobilitási megoldások gyárának irányítása mellett elindult felsőfokú lean menedzsment képzés keretében tavaly ősszel már a második évfolyam kezdte meg tanulmányait.
A Bosch budapesti központjában tavasszal került átadásra egy, a legkorszerűbb fűtéstechnológiát oktató szakképzési bázis és műhelycsarnok. Itt évente 1500 fő ismerkedhet meg az alternatív, környezetkímélő és energiahatékony fűtési megoldásokkal, melyek használatát és működését magas színvonalon képzett, gyakorlott szakemberek tanítják.
Díjnyertes üzleti és K+F tevékenység
Az ”Év K+F beruházója 2015” elismerést a Robert Bosch Kft. kapta. Szintén 2015-ös tevékenységének elismeréseként Hatvan városa „Az év vállalkozása” díjat adományozta a Robert Bosch Elektronika Kft. hatvani gyárának. A miskolci mobilitási megoldások gyár tavaly év elején „A hónap beruházója”, a miskolci kéziszerszámgyár pedig számos, minőséget és lean szaktudást díjazó elismerésben részesült. Javier González Pareja, a magyarországi Bosch csoport vezetője a magyar-német gazdasági kapcsolatok erősítését és a hazai befektetések növekedését elősegítő vállalatvezetői tevékenysége elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje polgári tagozat kitüntetésben részesült.
A Bosch csoport üzleti kilátásai 2016-ban, világszinten
A Bosch csoport a 2015-ös rekordévet követően idén is növekedéssel számol. A technológiák és szolgáltatások szállítója világszerte 3-5 százalékos árfolyamhatások nélküli árbevétel-emelkedésre számít 2016-ban. „Nemcsak az innovatív termékek, hanem az innovatív szolgáltatások terén is bővülést tervezünk“ – mondta Volkmar Denner, a Bosch igazgatótanácsának elnöke a vállalat áprilisi németországi éves sajtótájékoztatóján. A hálózatba kapcsolhatóság terén a vállalat fókuszában a „3S” áll: szenzorok, szoftverek és szolgáltatások. A vállalat egyre több hálózatba kapcsolt szolgáltatást használ, hogy hardver üzletágában is erős alapokra építhessen. Ennek során a Bosch nemcsak technológiai sokféleségéből, hanem széles körű iparági és felhasználói tapasztalataiból is előnyhöz jut. Az újonnan létrehozott Bosch Global Service Solutions részleg, a nemrégiben megalapított Bosch IoT Cloud, valamint a 2016 elején útnak indított Bosch Smart Home System mind-mind hozzájárul ehhez a stratégiához.
Hack Mónika
+36 70 510 5516
A Bosch 1899 óta van jelen Magyarországon. Az 1991-ben újjáalapított regionális kereskedelmi kft.-ből mára jelentős vállalatcsoport, Magyarország egyik legnagyobb külföldi ipari munkaadója lett. A 2015-ös üzleti évben a hazánkban kilenc leányvállalattal rendelkező Bosch csoport teljes forgalma 959 milliárd forint, magyarországi forgalma – amelybe nem tartoznak bele a saját vállalatai között folytatott kereskedelmi tevékenységek – 246 milliárd forint volt. A magyarországi Bosch csoport 2016. január 1-jén közel 12 200 munkatársat foglalkoztatott. Az egyes gyártó, kereskedelmi és fejlesztési egységekhez tartozó kereskedői és szervizhálózat a teljes országot lefedi.
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. Világszerte megközelítőleg 375 000 munkatársat foglalkoztat (2015. december 31-én) és 70,6 milliárd euró árbevételt ért el 2015-ben. A cégcsoport négy üzleti területen végzi tevékenységét, ezek a mobilitási megoldások, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak mintegy 60 országban működő csaknem 440 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch globális gyártási és értékesítési hálózata mintegy 150 országot fed le. A jövőbeli növekedés alapja a vállalat innovatív ereje. A Bosch 55 800 munkatársat foglalkoztat a kutatás és fejlesztés területén világszerte 118 telephelyen. A Bosch csoport stratégiai célja innovatív megoldások létrehozása a hálózatba kapcsolt világ számára. A Bosch csoport termékei és szolgáltatásai hasznos megoldásokkal javítják az élet minőségét. Az „Életre tervezve” szlogen ezt a világszerte elérhető technológiát jelenti.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu