Stuttgart – Komoly problémát okoz a nagyobb építőipari, vagy mezőgazdasági munkagépflottát üzemeltetők számára, ha nem tudják, pontosan merre járnak, mióta üzemelnek a járműveik. Különösen fontos ez nagy és bonyolult építkezések esetén, ahol a gépek ebből eredő kihasználatlansága a termelékenységre is negatív hatással lehet. A Bosch új IoT-alapú, hálózatba kapcsolt eszközkereső megoldása, a Bosch TRACI segít, hogy a munkagépeket és egyéb járműveket a leghatékonyabban tudják használni az építési és mezőgazdasági területeken azzal, hogy folyamatosan nyomon követi és elemzi a járművek helyzetét. „A Bosch TRACI segít a várakozási, keresési és szállítási időtartamok minimálisra csökkentésében” – mondta Jan Philipp Büchner, a Bosch TRACI termékmenedzsere.
Egyszerűen javítható a gépek kihasználtsága
A vállalat megoldása a járművekre egyszerűen felszerelhető érzékelőkből egy, a járművek adatait kiértékelő felhőalapú szoftverből és digitális szolgáltatások széles sorából áll. Elsőként minden járművet felszerelnek egy saját áramellátással rendelkező, kompakt Bosch TRACI-szenzorral, amely nyomon követi a jármű helyzetét, mozgását, valamint más adatokat is.
Majd a készülék egy zárt hálózaton – LoRaWAN – keresztül kódolva továbbítja az adatokat a Bosch IoT felhőbe. A felhasználók ezen keresztül hozzáférnek az érzékelő adataihoz, és integrálhatják azokat meglévő logisztikai, ütemezési és üzemelés-tervezési szoftver rendszereikbe. Az adatok emellett egy okostelefonos alkalmazásban vagy internetes böngészőben is megtekinthetők. A Bosch TRACI segítségével ezáltal jobban ki lehet használni a munkagépeket, és fel lehet gyorsítani az anyagok elosztásának folyamatát.
A Bosch eszközkeresője a mezőgazdaságban is hatékony segítséget nyújt: összekapcsolódik a meglévő mezőgazdasági géprendszerekkel, valamint a Bosch Deepfield nevű szenzoralapú nyomkövetőjével. A megoldás olyan összekapcsolt gépek – például vetőgépek – üzemóráinak rögzítésére is alkalmas, amelyek nem rendelkeznek önálló áramforrással. Mindez jelentősen csökkenti a gépek meghibásodásának és a költséges javításoknak a kockázatát.
Erős, tartós, sokoldalú
A Bosch TRACI-t fejlesztése során építési területeken és földeken is tesztelték, hogy megvizsgálják, a szenzorok bírják-e a mostoha körülményeket – például, ha a munkagépet nagynyomású gőzborotvával tisztítják. Az eszközök különösen jól ellenállnak az ütésnek és a folyadékoknak. Egy érzékelő élettartama a tipikus felhasználás esetén 3-tól 6 évig terjed. Ez akár 10 évre is meghosszabbítható, ha az érzékelő által közvetített adatok mérési és továbbítási intervallumai csökkennek.
Hosszú élettartamának és a strapabíró szerkezetének köszönhetően a Bosch megoldása nemcsak az építőiparban és a mezőgazdaságban, hanem más ágazatokban is használható. Akár okosvárosokban is alkalmazható: megkönnyítheti például az önkormányzat járműveinek kezelését és nyomon követését, vagy használható távvezetékek felügyeletére annak érdekében, hogy időben észleljék a sérüléseket. A Bosch TRACI jó megoldás lehet külfejtésű bányákban is a gépek és a szállítószalagok állapotának ellenőrzésére, hogy a karbantartást szükség szerint el tudják végezni.
Varga Zita Hella
Telefon: +36 70 667-6374
A mobilitási megoldások a Bosch csoport legnagyobb üzleti szektora. Az előzetes adatok alapján 2018-ban 47 milliárd euró árbevételt generált, azaz a cégcsoport teljes árbevételének 60 százalékát. A Bosch csoport a világ egyik vezető autóipari beszállítója. A mobilitási megoldások üzletág olyan baleset-, stressz- és károsanyag-kibocsátásmentes mobilitást képzel el, mely a mobilitás három területén – automatizálás, elektromosítás, hálózatba kapcsolás – ötvözi a cégcsoport szakértelmét, és kínál integrált mobilitási megoldásokat ügyfelei számára. Az üzletág fő tevékenységi körei a következők: üzemanyag befecskendező technológia és meghajtási periféria-eszközök belső égésű motorok számára, elektromos meghajtási megoldások, járműbiztonsági rendszerek, vezetéstámogató- és automatizált funkciók, felhasználóbarát infotainment technikák, gépjárművek közötti, illetve gépjárművek és eszközök közötti kommunikáció, szerviz koncepciók, valamint utángyártás során nyújtott mérnöki támogatás és szervizelés. A Bosch olyan jelentős gépjárműipari innovációkért felel, mint az elektronikus motorvezérlés, az ESP® (elektronikus menetstabilizáló rendszer), valamint a közös nyomócsöves (common-rail) dízel technológia.
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. Világszerte mintegy 410 000 munkatársat foglalkoztat (2018. december 31-én) és az előzetes adatok alapján 77,9 milliárd euró árbevételt ért el 2018-ban. A cégcsoport négy üzleti területen végzi tevékenységét, ezek a mobilitási megoldások, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. Vezető IoT-vállalatként a Bosch innovatív megoldásokat kínál az intelligens otthonokhoz, az intelligens városokhoz, a hálózatba kapcsolt mobilitáshoz, és a hálózatba kapcsolt gyártáshoz. Szakértelmét az érzékelők technológiájában, a hálózatba kapcsolt szoftverek és szolgáltatások területén, valamint saját IoT felhőjében is hasznosítja, ügyfelei számára hálózatba kapcsolt, cross-domain megoldásokat kínál egyetlen forrásból. A Bosch csoport stratégiai célja innovatív megoldások létrehozása a hálózatba kapcsolt világ számára. A Bosch csoport termékei és szolgáltatásai hasznos megoldásokkal javítják az élet minőségét. Az „Életre tervezve” szlogen ezt a világszerte elérhető technológiát jelenti. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak mintegy 60 országban működő csaknem 440 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch globális gyártási és értékesítési hálózata a világ szinte minden országát lefedi. A jövőbeli növekedés alapja a vállalat innovatív ereje. A Bosch 69 500 munkatársat foglalkoztat a kutatás és fejlesztés területén világszerte 125 telephelyen.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu, iot.boschblog.hu, www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPresse