Kedvezményezett neve: Robert Bosch Kft.
Projekt címe: Elektromobilitás Fejlesztő Központ létrehozása a Robert Bosch Kft.-nél
Projekt azonosító száma: 2020-2.1.1-ED-2020-00062
Szerződött támogatás összege: 5 278 382 078 Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 29,93%
Megvalósítás kezdete: 2021. január 1.
Megvalósítás vége: 2025. december 31.
A gépjárműiparban az egyik legnagyobb trend az elektromobilitás (eMobility, EM), a Boschnál a járművek villamosítása világszerte az egyik stratégiai fókusz.
A világ autóiparában radikális változás zajlik a hajtásláncok és ezzel összefüggésben számos gépjárműrendszer tekintetében. A különböző hibrid-, és elektromos meghajtású járművek egyre nagyobb térhódításának lehetünk tanúi. Ennek hátterében elsősorban az urbanizáció követelményei, a városok élhetőségének javítása, és az ennek érdekében kitűzött zaj- és károsanyag-kibocsátási célok állnak. Az elektromobilitás technológiája jelentősen hozzájárul a jobb életminőséghez, mindenekelőtt a lokálisan tisztább levegő, és a jelentősen alacsonyabb forgalmi zajterhelés által. Mindezek mellett az elektromos rendszerek szervizelési igénye jóval alacsonyabb, mint a hagyományos robbanómotoros rendszereké.
A járművek hajtásláncának villamosítása jelentős kihatással van a gépjármű egyéb rendszereire, valamint annak viselkedésére is. Ezek a hatások, kölcsönhatások jelenleg csak részben vagy egyáltalán nem ismertek, feltárásra várnak. A Bosch az iparág meghatározó szereplője, kutatás-fejlesztési tevékenységének célja olyan új termékek létrehozása, amelyek elősegítik e technológia gyors térhódítását a világban.
A Robert Bosch Kft. Budapesti Fejlesztési Központjának (Engineering Center Budapest, ECB) kiemelt célja, hogy az elektromos- és hibrid hajtásláncok, valamint az ehhez a technológiához kapcsolódó egyéb műszaki megoldások terén a Bosch csoport egyik legfontosabb kutatási és fejlesztési központjává váljon, illetve az egyik legfőbb közép-kelet európai kutatási és fejlesztési központjaként működjön hosszútávon.
Az elektromobilitás projekt jelentős előnyökkel jár a társadalom számára, erősíti Magyarország autóiparban elfoglalt helyét, valamint gazdaságélénkítő hatással bír elsősorban a magasan képzettek körét érintő munkahelyteremtés révén. A projekt nemcsak közvetlenül hoz létre új munkahelyeket, hanem közvetett módon ösztönző hatása is lehet Magyarországon belül további munkahelyek létesítésére.
A projekt főbb feladatai a különböző járművek elektromos, valamint hibrid hajtásláncainak, továbbá egyéb specifikus rendszereinek kifejlesztéséhez szükséges egyes tevékenységek megvalósítása. Az elektromobilitás témaköre lefedi a teljes mérnöki fejlesztési tevékenység területeit, a hardverfejlesztést (elektronikai és mechanikai), a szoftverfejlesztést, a rendszerfejlesztést, a validációt, az applikációt és a tesztelést, és az ezeket összefogó projektmenedzsmentet. A Bosch a tervek szerint képes lesz a járművek elektromos hajtásláncaihoz szükséges teljes energia-tárolási, energia-átalakítási, erőátviteli és szabályozási rendszert biztosítani.