A magyarországi Bosch csoport öt éve hozta létre autóipari fejlesztési centrumát Budapesten. A nemzetközi Bosch csoport és a hazánkban 11 leányvállalattal jelen lévő cégcsoport kiemelt stratégiai szerepet szán magyarországi kutatás-fejlesztési tevékenységének, amely során 2008-2012 között 9 milliárd forint értékű beruházásra kötelezte el magát a Budapesti Fejlesztési Központban. A munkahelyteremtő beruházás része még a felsőoktatási intézményekkel való együttműködések bővítése és a mérnökképzés támogatása is. A nemzetközi fejlesztések területén is aktív szerepet vállaló k+f centrum 2010 év végéig az 500. magyar mérnökkel jubilál.
A magyarországi Bosch csoport 2000-ben telepítette autóipari technológiai fejlesztőmunkáinak egy részét Budapestre. A kezdetben 5 fejlesztőmérnökkel működő, az automata váltóvezérlés tökéletesítésével foglalkozó osztály állománya 2005-re 55 főre bővült. Az első öt év alatt további divíziók is alakultak, amelyek az elektromos vezérlés valamint az érzékelő- és elektromos gépjárműrendszerek fejlesztésével foglalkoztak. Majd 2005 októberében ezek az osztályok önálló vállalati egységgé szerveződtek, és létrejött a Bosch Budapesti Fejlesztési Központja.
„A Budapesti Fejlesztési Központ létrehozása mellett szólt 2005-ben Magyarország és Németország kulturális hasonlósága, a hazai egyetemi oktatás magas színvonala, a hatvani és miskolci gyáregységek adottsága, és nem utolsó sorban a világviszonylatban elismert, magyar tudásbázis koncentrációja is. 2010-ben a magyarországi Bosch 2,7 milliárd forinttal növelte K+F ráfordításait, amely bizonyítja, az innovációs tevékenységek kiemelt stratégiai szerepét és azt, hogy a Bosch hosszú távra tervez Magyarországon. A Bosch csoport elkötelezett a magyar élvonalbeli tudás és a német technológia szinergiáinak kiaknázásában, és ennek érdekében kutatás-fejlesztési tevékenységeit folyamatosan bővíti a jövőben is, valamint továbbra is részt vállal a mérnökutánpótlás ösztönzésében és a felsőoktatás támogatásában.“ – mondta a jubileumi ünnepségen Thomas E. Beyer, a Robert Bosch Kft. ügyvezető igazgatója.
Az autóipari projektekre pályázó német anyacég a nemzetközi szintéren jelentkező új megbízásokat a cégcsoport különböző országaiban működő fejlesztési központjai között osztja el, Budapest kiemelt helyen szerepel a megbízások elnyerésében. Általános, hogy a nemzetközi fejlesztési projekten több ország dolgozik együtt interaktív módon, és gyakran magyar mérnök a projekt vezetője. A Budapesti Fejlesztési Központban található például sebességváltók hardver és szoftver fejlesztéseinek második legnagyobb központja világszinten.
„A magyar mérnökök kiemelkedő munkája elengedhetetlen szerepet játszik a közlekedésbiztonság innovációjában, hiszen az autóiparban világszerte alkalmazzák az általuk kifejlesztett technológiákat. A budapesti fejlesztőmérnökök munkája igen magas színvonalú, ami optimizmusra ad okot a jövőbeli megbízásokat illetően is. A folyamatos fejlesztéseknek és beruházásoknak, valamint a magyar mérnökök professzionalizmusának köszönhetően a Budapesti Fejlesztési Központ a jövőben is mérföldkőnek számító kutatásokban és fejlesztésekben vesz majd részt.“ – mondta el Dr. Jan Peter Stadler, a Budapesti Fejlesztési Központ igazgatója.
Dr. Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a jubileum kapcsán elmondta: „Magyarország felemelését és a gazdaság fejlesztését a vállalatok tartós munkaerőpiaci és fejlesztési beruházásokkal támogathatják. A Bosch mindkét területen példát tudott mutatni 2010-ben, hiszen 1000 új munkahelyet hozott létre országszerte, valamint folyamatos, nagy volumenű beruházásai és motivációs rendszere hozzájárulnak mind az elmaradottabb régiók felzárkóztatásához, mind pedig ahhoz, hogy a magyar fejlesztőmérnökök itthon álljanak munkába, és Magyarországon kamatoztassák tudásukat az autóipari csúcstechnológiák kifejlesztésében.“
Hack Mónika
+36 70 510 5516
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. A gépjármű- és ipari technológia, valamint a fogyasztási cikkek és az épület-technológia terén mintegy 275000 munkatárssal a vállalatcsoport a 2009-es üzleti évben 38,2 milliárd eurós forgalmat ért el. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak mintegy 60 országban működő, több mint 300 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch körülbelül 150 országban van jelen. Ez az egész világra kiterjedő fejlesztési, gyártási és értékesítési hálózat a további növekedés alapfeltétele. A Bosch évente több mint 3,5 milliárd eurót költ kutatásra és fejlesztésre, és világszerte mintegy 3800 szabadalmi kérelmet nyújt be. A Bosch valamennyi termékével és szolgáltatásával úgy javítja az élet minőségét, hogy innovatív és hasznos megoldásokat kínál.
A vállalatot 1886-ban Robert Bosch (1861-1942) „Finommechanikai és Elektrotechnikai Műhelyként” alapította Stuttgartban. A Robert Bosch GmbH tulajdonosi szerkezete szavatolja a Bosch csoport vállalati önállóságát. Ez lehetővé teszi a vállalat számára jelentős, a jövő biztosítása érdekében történő befektetések megvalósítását. A Robert Bosch GmbH üzletrészeinek 92%-a a Robert Bosch Stiftung GmbH közhasznú alapítvány tulajdonában van. A szavazati jogok többsége a Robert Bosch Industrietreuhand KG-é, amely a vállalati társasági jogokat is gyakorolja. A maradék üzletrészek a Bosch családnál és a Robert Bosch GmbH-nál vannak.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu