Budapest – Z generációs fiatalok jövőbe mutató ötleteit ismerték el a Bosch×Richter Ipari Innovációs Díjjal, melyet 2024 tavaszán első alkalommal hirdetett meg Magyarország két meghatározó innovatív vállalata a felsőoktatásban tanuló diákok számára.
A pályázat célja az volt, hogy jövőbe mutató innovatív gondolkodásra és fennthartható megoldások kidolgozására ösztönözzék a fiatalokat. A szervezők mindennapi életünk valós problémáira reagáló, piacképes elképzeléseket vártak a megmérettetésre, amelyekkel az emberek életét segítve a közlekedés és a gyógyítás jövője fenntarthatóbbá és hatékonyabbá tehető. A diákok az egészségügy és a mobilitás témakörében adhatták be pályázataikat egyéni vagy csapat kategóriában.
A számos értékes pályamű közül, a zsűri döntése alapján a Bosch×Richter Ipari Innovációs Díjat idén három pályázat érdemelte ki, melyek a városi hőszigetek problémájának megoldását, a demencia kezelését, valamint az önvezető technológia kiterjesztését tűzték ki célul. A győzteseket az idén második alkalommal megrendezett Bosch×Richter Innovátorok Napján díjazták a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon, ahol a nyertesek pályaműveiket is bemutatták a résztvevőknek.
Nagyvárosi oázis: hűsítő utasváró pavilon a nyári forróságban
„Hátralévő életünk valószínűleg leghűvösebb nyarát éltük idén át” – kezdte díjnyertes pályázatának bemutatását a Bosch×Richter Innovátorok Napján Teket Ádám, aki a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végezte tanulmányait. „Az egyre intenzívebb nyári hőhullámok folyamatos kihívást jelentenek mindannnyiunk számára” – tette hozzá. Napjaink egyik, szó szerint égető problémája, a sűrűn beépített, mesterséges burkolatokkal ellátott felületeken kialakuló városi hőszigetek ellen veszi fel a harcot az „Urban Oasis 2030” névre hallgató utasváró pavilonrendszer. Az ötlet sokoldalúságára jellemző, hogy a passzív és nagyon alacsony energiafogyasztású hűtőtechnológiákat alkalmazó koncepció a városi betondzsungelben hűsítő pihenőpontként bárhol önállóan is elhelyezhető. Az elviselhetetlen melegben felüdülést és zöld megoldást hozhat a formabontó, hűtésre és árnyékolásra alkalmas megoldás, mely a városlakók számára életmentő lehet a kánikulában. Ez az innováció nemcsak mindennapi közérzetünk javítását célozza, hanem számol a klímaváltozás hosszú távú egészségügyi és ökológiai következményeivel is. Ráadásul, a fenntarthatóság nemcsak a modulárisan alakítható pavilon funkciójában és működésében ragadható meg, hanem annak kialakításában és anyaghasználatában is.
Mondjunk nemet a demenciára: mesterséges intelligenciával a pszichés betegségek ellen
„Az emlékek azok az apró csodák, amelyek életünket színessé és gazdaggá teszik” – hallható a Bosch×Richter Ipari Innovációs Díj nyertes csapatának bemutatkozó videójában. Szőnyi Balázs és Lőrincz Fanni, a Széchenyi István Egyetem hallgatói, „REMI – Mesterséges intelligenciával a pszichés betegségek ellen” című kutatás-fejlesztésükkel napjaink fontos problémáját orvosolnák. Felgyorsult világunkban egyre inkább távolodunk egymástól, ritkulnak a szociális kapcsolatok, ami nemcsak érzelmileg visel meg bennünket, hanem akár olyan komoly betegségek kialakulásához is hozzájárul, mint a demencia, vagy az Alzheimer-kór. A nyertes csapat egy olyan, mesterséges intelligencia modelleket alkalmazó megoldást fejlesztett ki, amely a demenciában, a pszichés betegségekben és magányban szenvedőknek nyújt segítséget kognitív képességeik megőrzésében és fejlesztésében, ezzel jelentősen javítva az érintettek életminőségét. A különböző eszközökön keresztül használható innováció a gördülékeny, közvetlen személyes kapcsolatokhoz hasonló kommunikációt képes biztosítani. A megoldás elemzi a társalgások tartalmát, ezzel lehetőséget biztosít a páciensek állapotának nyomon követésére. Ez az innováció példaértékű a zsűri értékelése szerint, mivel a gyakorlatban is hozzájárulhat a mentális betegségek megelőzéséhez és kezeléséhez.
Felokosítva: önvezető funkciót minél több járműbe
„Egyre több iparágban jelennek meg az önvezető megoldások: pontosságuk,
fáradhatatlan működésük és folyamatos rendelkezésre állásuk rengeteg előnnyel jár” – mondták el a BME Formula Racing Team csapatának tagjai díjnyertes pályázatuk bemutatásakor. Matkovics Ádám, Mező-Kerekes Márk és Belkovics Fanni az önvezető autózás ma ismert dimenzióit gondolta újra. A Bosch×Richter Ipari Innovációs Díj nyertes csapatának koncepciója az önvezető technológiát akár meglévő járművekbe történő utólagos beépítéssel is elérhetővé teheti. A nyertes csapat először egy versenyautóhoz fejleszt autonóm vezetési egységet, a megoldást pedig új, innovatív területeken bővítenék tovább. A kompatibilis, könnyen áthelyezhető eszköz segítségével az önvezető funkció hosszú távon ipari, mezőgazdasági járművekben, sőt akár zárt közlekedési rendszerekben, repülőtereken, kampuszokon is alkalmazható lehet. A BME Formula Racing Team költséghatékony, univerzális Plug&Play innovációja hozzájárulhat az iparág fejlődéséhez, segítheti az önvezető járműtechnológiák elterjedését, és még biztonságosabbá teheti a közlekedést.
Rangos zsűri döntött a díjakról, Polgár Judit is a bírálók között
A nyertes pályaművekről neves szakértőkből álló zsűri döntött, melyben helyet kapott Polgár Judit olimpiai bajnok, nemzetközi sakknagymester, Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Nyrt. Csoportszintű PR, CSR és kormányzati kapcsolatok főosztályának vezetője, Dr. Lendvai Balázs, a Semmelweis Egyetem Richter Tanszékének vezetője, a Richter Gedeon Nyrt. Farmakológiai és gyógyszerbiztonsági kutatási főosztályának vezetője, Bodó Teodóra, a Bosch csoport kommunikációs és kormányzati kapcsolatok igazgatója Magyarországon és az Adria régióban, valamint Pótsa Mátyás, a magyarországi Bosch csoport innovációs ökoszisztéma vezetője.
A Bosch×Richter Ipari Innovációs Díj átadásáról összefoglalónkat ITT megtekintheti.
Varga Zita Hella
Telefon: +36 70 667-6374
A Bosch termékeivel 1898 óta van jelen Magyarországon. Az 1991-ben újjáalapított regionális kereskedelmi kft.-ből mára jelentős cégcsoport lett. Hazánkban a Bosch csoport nyolc önálló vállalat szoros stratégiai együttműködéseként Magyarország egyik legnagyobb külföldi ipari munkaadója. A 2023-as pénzügyi évben 2207 milliárd forint teljes nettó árbevételt ért el, ebből a magyar piacra való csoporton kívüli értékesítésből származó árbevétele 343 milliárd forint volt. A magyarországi Bosch csoport több mint 18 300 munkatársat foglalkoztat (2023. december 31-én). Az egyes gyártó, kereskedelmi és fejlesztési egységekhez tartozó kereskedői és szervizhálózat a teljes országot lefedi.
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. Világszerte mintegy 429 000 munkatársat foglalkoztat (2023. december 31-én) és 2023-ban 91,6 milliárd euró árbevételt ért el. A cégcsoport négy üzleti területen végez tevékenységet, ezek a mobilitás, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. A vállalat célja, hogy üzleti tevékenysége során technológiáin keresztül olyan trendeket határozzon meg, mint az automatizálás, az elektromosítás, a digitalizáció, a hálózatba kapcsolás és a fenntarthatóságra való összpontosítás. A Bosch régiókon és iparágakon átívelő, széles körű jelenléte tovább erősíti innovációs erejét és stabilitását. A szenzortechnológia, a szoftverek és a szolgáltatások terén szerzett, bizonyított szakértelmének köszönhetően a Bosch komplex megoldásokat kínál ügyfelei számára. Emellett a vállalatcsoport a hálózatba kapcsolás és a mesterséges intelligencia területén szerzett tudását felhasználóbarát, fenntartható termékek fejlesztésére és gyártására is alkalmazza. A Bosch célja, hogy „Életre tervezve” technológiájával hozzájáruljon az emberek életminőségének javításához és a természeti erőforrások megőrzéséhez. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak több mint 60 országban működő csaknem 470 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch globális gyártási és értékesítési hálózata a világ szinte minden országát lefedi. A jövőbeli növekedés alapja a vállalat innovatív ereje. A Bosch világszerte 136 telephelyen mintegy 90 000 munkatársat foglalkoztat a kutatás és fejlesztés területén, többek között 48 000 szoftvermérnököt.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu, iot.boschblog.hu, www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPresse
Richter háttérinformáció:
A Richter magyarországi központú, innovációra épülő, specializált multinacionális gyógyszercég. A magyar irányítású Richter tevékenysége vertikálisan integrált: gyógyszergyártással, kutatás-fejlesztéssel, kereskedelemmel, valamint marketinggel foglalkozik. Stratégiája az organikus növekedésre alapoz, célirányos akvizíciós tevékenységgel kiegészítve, elsősorban a nőgyógyászat területén.
A cég küldetése, hogy az egészség megőrzését és az életminőség javítását szolgálja, többek között olyan magas hozzáadott értékű, originális és bioszimiláris termékek piacra vitelével, melyeknek a fejlesztésében és előállításában speciális tudása van. A 123 éves múlttal rendelkező Richternek az anyavállalat mellett öt országban működnek termelő leányvállalatai, termékeit saját piachálózatán keresztül a világ csaknem száz országába juttatja el. A Társaság közel 12 ezer főt foglalkoztat, árbevétele 2023-ban meghaladta a 2,1 milliárd eurót. A Richter Csoport tevékenységét hazai és nemzetközi munkatársai elkötelezettségére, évszázados gyártási és kutatási tapasztalatára
alapozza, valamint szorosan együttműködik stratégiai partnereivel annak érdekében, hogy innovatív készítményeit elérhetővé tegye világszerte.
A Richter a legnagyobb magyar gyógyszergyártó. A cég öt világrészre kiterjedő értékesítési tevékenységet folytat, valamint több mint ötven országban van közvetlen jelen. A Richter Csoport összesen 64 tagvállalatból áll, melyből 47 vállalat profilja a gyógyszergyártás és -értékesítés, 8 vállalat foglalkozik gyógyszer nagy- és kiskereskedelemmel, 9 vállalat pedig egyéb, szolgáltatói tevékenységgel.
A Társaság gyógyszergyártási árbevételének 93%-a exporttevékenységének eredménye: 2023-ban 1820,2 millió euró. Legnagyobb nemzetközi piacaink: USA, Oroszország, Lengyelország, Németország és Spanyolország.
A Richter az egyik legnagyobb foglalkoztató, hazánkban 5600 főnek ad munkahelyet közvetlenül, a beszállítói körén keresztül pedig további 13000 embernek.
Az 1901-ben alapított Richter az egyetlen olyan hazai, a nemzetközi
piacokon is meghatározó gyógyszercég, amely külföldi szakmai befektető nélkül, magyar irányítással működik. Ennek megfelelően a vállalatvezetés a döntéseket a magyar nemzetgazdaság érdekeit szem előtt tartva hozza meg. A Richter Magyarországon folytatja kutatási tevékenységét, itt valósít meg beruházásokat, fizet adót. A külföldi piacokon megtermelt nyereségét is belföldön forgatja vissza, ezzel jelentősen hozzájárulva hazánk versenyképességének növeléséhez. A Richter nemzetgazdasági hozzájárulása 2023-ban több mint 188 milliárd forintot tett ki adók, beruházások, valamint kutatás-fejlesztési ráfordítások formájában.