Stuttgart és Renningen, Németország – A Bosch már jövőre teljesen klímasemlegessé válik: a vállalat világszerte működő több mint 400 telephelye , valamint műszaki, gyártási és adminisztratív létesítményei többé nem hagynak szénlábnyomot maguk után. Ezzel a Bosch lesz az első olyan jelentős ipari vállalat a világon, amely alig több mint egy év alatt éri el ezt az ambiciózus célkitűzést. „Felelősségünknek érezzük az éghajlatvédelmi intézkedéseket és úgy gondoljuk, hogy most kell cselekednünk” – mondta Dr. Volkmar Denner, a Robert Bosch GmbH igazgatótanácsának elnöke. A karbonsemlegesség gyors elérése érdekében a Bosch a közeljövőben több zöld energiát vásárol, az elkerülhetetlen CO2-kibocsátást pedig kibocsátáskompenzációval ellensúlyozza. A 2030-ig terjedő időszakban a vállalat fokozatosan növeli a megújuló energia arányát az általa előállított és vásárolt energián belül, és egymilliárd eurót fordít telephelyei energiahatékonyságának növelésére.
A klímasemlegesség elérése után a Bosch többé nem befolyásolja kedvezőtlenül a légköri szén-dioxidkoncentrációt. A vállalat ezzel nagyban hozzájárul a 2015-ben elfogadott párizsi éghajlatvédelmi egyezményhez, amely szerint a globális felmelegedés mértékét 2 Celsius-fokkal az iparosodás előtti szint alatt kell tartani. „Az éghajlatvédelmi intézkedéshez mindenkinek hozzá kell járulnia” – szögezte le Denner.
Gyors intézkedések a mielőbbi karbonsemlegesség érdekében
A Boschhoz hasonló iparvállalatok jelentősen hozzájárulhatnak a globális klímasemlegesség ösztönzéséhez. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a globális széndioxid-kibocsátás mintegy 32 százaléka gyártási tevékenységekből származik. Jelenleg a Bosch mintegy 3,3 millió tonna szén-dioxidot bocsát ki évente. A vállalat értékteremtéséhez képest 2007 óta már közel 35 százalékkal csökkentette széndioxid-kibocsátását. „Nem a nulláról indulunk. Folyamatosan túlteljesítjük a széndioxid-kibocsátás csökkentésére vonatkozó relatív céljainkat. Elérkezett az idő az abszolút célokhoz. Induljon hát a végső visszaszámlálás” – mondta Denner.
Összpontosítás a fenntartható, megújuló energiaforrásokra
Az esetleg megmaradó és az elkerülhetetlen széndioxid-kibocsátást 2020-tól kezdve a Bosch főleg zöld villamos energia vásárlásával és kibocsátáskompenzációs programokban való részvétellel fogja ellensúlyozni. A vállalat a társadalmi és ökológiai fejlődést célzó, szigorú normák szerint tanúsított környezetvédelmi projektekbe ruház be. A kibocsátáskompenzációt 2030-ig fokozatosan visszaszorítják, ezért a Bosch növeli a megújuló energiaforrásokba történő beruházásait. Emellett tervezi a vállalat tulajdonát képező, például az indiai Nashik és Bidadi településeken lévő fotovoltaikus rendszerek bővítését is. A vállalat számításai szerint ez az intézkedés tízszeresére fogja növelni a telepített energiakapacitást. A Bosch emellett hosszú távú, kizárólagos szállítási szerződéseket köt a világ különböző pontjain működő új szél- és napenergiaparkokkal, amelyek ezt követően állami támogatás nélkül is nyereségesek lesznek.
Egymilliárd euró és hálózatba kapcsolt megoldások a nagyobb energiahatékonyságért
Az energiahatékonyság növelése hatásos eszköze a karbonsemlegesség elérésének. Az elkövetkező tíz év során a Bosch egymilliárd eurót fektet be gyárainak és épületeinek energiahatékonyságába. „Az energiafogyasztást és a széndioxid-kibocsátást nemcsak az értékteremtéshez viszonyítva, hanem abszolút értékben is csökkenteni kívánjuk – mondta Denner. A tervek szerint 2030-ra a vállalat évente további mintegy 1,7 terawattórányi energiát takarít meg. Ez több mint egyötöde a vállalat jelenlegi éves energiafelhasználásának, és megegyezik a kölni háztartások áramfogyasztásával. A Bosch már évek óta támogatja a környezetgazdálkodási megoldásokat. A vállalat csupán 2018-ban mintegy 500 energiahatékonysági projektet hajtott végre, közel 1,5 százalékkal csökkentve az energiafogyasztást. A hálózatba kapcsolt gyártás is a hatékonyság komoly hajtóerejévé lépett elő, a Bosch saját energiaplatformját – az Ipar 4.0 megoldások vállalati portfólió részét – már több mint 30 gyárban telepítette világszinten. A platform egy felhőalapú szoftvermegoldást jelent, amely minden gép energiafogyasztását külön tudja követni és vezérelni.
Az éghajlatvédelmi intézkedéseknek társadalmi és gazdasági hozadéka van
A vállalat 2030-ig egymilliárd eurós többletköltség mellett vásárol zöld villamos energiát, kapcsolódik be kibocsátáskompenzációs programokba és szerez be megújuló energiát. Ugyanezen időszak alatt a Bosch egymilliárd eurós beruházással fokozza a vállalaton belüli energiahatékonyságot. A jobb energiahatékonyságnak köszönhetően a Bosch körülbelül egymilliárd eurót takarít meg, ezért 2030-ra a karbonsemlegességre fordított vállalati kiadások összege kétmilliárdról egymilliárd euróra csökken.
„A karbonsemlegesség kivitelezhető, és kellő elszántsággal gyorsan elérhető. Beruházásainkból nemcsak a Bosch, hanem az egész emberiség is profitál” – mondta Denner.
Válogatás a Bosch példaértékű projektjeiből
A feuerbachi gyár – energiahatékonyság az embereknek és a gépeknek köszönhetően
A németországi Feuerbach a Bosch legrégebbi telephelye a világon. Az 1909-ben létrehozott gyár létesítményeinek folyamatos és szisztematikus korszerűsítése útján járul hozzá a vállalat általános energiahatékonyságához. A gyár „Energieerlebniswelt” (energia-élményvilág) egységében tartott tréningek mellett a helyi team az energiamonitoringra és a munkatársak tudatosságának növelésére fókuszál. A gyár nagy sikerrel hajtott végre projekteket a hővisszanyerés, a helyiségautomatizálás, a gépi lekapcsolás-kezelés és a műhelyfelújítás terén. A gyár energiaigénye több mint 50 százalékkal esett vissza a 2017-es értékhez képest, az értékteremtéshez viszonyított széndioxid-kibocsátása pedig 47 százalékkal csökkent.
Energiamegtakarítás Homburgban az adatok feldolgozásával
A németországi Saar-vidék tartományban található homburgi Bosch telephely fokozatosan válik energiahatékony és öntanuló gyárrá. Az elmúlt két évben a gyárnak mintegy 5 ezer tonna, 2007 óta pedig több mint 23 ezer tonna szén-dioxid kibocsátását sikerült elkerülnie. Ez a megközelítés a műszaki innovációt maximális átláthatósággal kombinálja. A gyárban a Bosch által fejlesztett energiagazdálkodási platform a gépektől mintegy 10 ezer mérési ponton begyűjtött adatok alapján dolgozik. A munkatársak minden gép energiafogyasztását külön tudják követni, vezérelni és optimalizálni. A műszaki megoldások között található a gyártóműhelyek igény szerinti szellőztetése, a különböző megmunkálási folyamatokból származó hulladékhő hasznosítása és a gépek okos fogyasztáskezelése.
Zöld tetők, fotovoltaikus rendszerek és karbonsemlegesség Renningenben
A renningeni Bosch telephely 2019 januárja óta karbonsemleges. A kibocsátáskompenzáció maradéktalanul ellensúlyozza a gyár fűtési rendszerében elégetett földgáz szénlábnyomát. A létesítmény vásárolt zöld villamos energia útján fedezi energiaszükségletét. Az épületek tetejére telepített 460 darab napelem modul pedig a kampusz részére termel villamos energiát. Az épületeken belüli hőmérséklet szabályozását a kutatási kampusz tetőfelületeire ültetett növényzet segíti; a növényborításon átszivárgó, a légkondicionáló rendszer hűtőtornyaiban használt esővizet egy 3 600 m3-es földalatti ciszterna gyűjti. A zöld tetők szigetelő puffert is képeznek a közvetlen napfény és a tetőn jelentkező túlzott hőfelhalmozódás ellen. Ez a kombináció 20-30 százalékkal csökkenti az épületek légkondicionálásához szükséges energia mennyiségét. A telephelyen egy víztisztítómű is üzemel, amely évente mintegy 20 ezer m3 ivóvíz megóvását teszi lehetővé a Bosch számára.
Fenntartható fűtés Rodezben
A telephely szénlábnyomának csökkentését tűzték ki célul a franciaországi Rodezben a 2009-ben kezdődött tervezéskor. A gyár azóta már egy 2013-ban átadott biomassza fűtőművel is rendelkezik, amely tanúsított, helyi, fenntartható erdészeti forrásokból származó faforgácsot éget. Az így nyert energiával vizet melegítenek és technológiai hőt állítanak elő Rodezben. A faforgács üzemű fűtőmű a telephely fűtési igényeinek átlagosan 90 százalékát fedi le. Évente mintegy 6 600 tonna faforgácsra van hozzá szükség. A biomassza elégetésekor nem keletkezik több szén-dioxid, mint amennyit a fák vontak ki a légkörből. A gyár mintegy 600 tonnával csökkentette az éves kibocsátását.
A bidadi és nashiki (India) szénlábnyom csökkentése helyben termelt energiával
A Bosch India a helyi, természetes energiaforrások kiaknázásával kívánja elérni karbonsemlegességét. Annak érdekében, hogy a telephely nappal teljesen megújuló energiával működjön, a nashiki csapat 2015-ben megkezdte a gyár első fotovoltaikus rendszereinek telepítését. A háztetőkön, parkolókban és egyéb helyeken jelenleg működő 50 ezer szolárpanel a létesítmény éves energiaszükségletének nagyjából 20 százalékát állítja elő. 2015 óta a gyár mintegy 23 ezer tonnával csökkentette széndioxid-kibocsátását és körülbelül 25 ezer megawattórányi energiát takarított meg. Ez mintegy 23 500 indiai háztartás energiafogyasztásának felel meg. A Bosch szakemberei egy környezetbarát megoldást is kifejlesztettek a modulok tisztításához: a vizet többször újrahasznosítják és zöld módszerekkel tisztítják.
A Nashiktól mintegy 1 100 kilométerre délre található bidadi telephelyen is a napenergiát hasznosítják. A gyár energiaigényének mintegy 30 százalékát fedezi a fotovoltaikus rendszer, amelynek további előnye is van: ideális feltételeket biztosít zöldségek és fűszernövények termesztéséhez, így a gyár étkezdéjét helyi terményekkel tudják ellátni. A telephely nemcsak a napfényt hasznosítja, hanem a helyi lakosság vízellátását is segíti azzal, hogy egy kis tóban gyűjti össze az esővizet.
Mexikóban a megújuló energia jelenti a Bosch fő energiaforrását
Mexikó átalakította energiapolitikáját. Az ottani energiareform értelmében 2024-re az ország áramtermelésének 35 százaléka nem fosszilis tüzelőanyagokból származik majd. Tekintettel a napsütéses órák magas számára és a szeles régiókra, Mexikó földrajzi és éghajlati adottságai kiválóan alkalmasak az említett cél elérésére, és a kormányzati, valamint üzleti szereplők elkötelezett támogatása esetén stabil alapot biztosítanak a változáshoz. A folyamatban részt vevő Bosch magasra tette a lécet: az összes mexikói Bosch gyár energiaigényének több mint 80 százalékát kizárólag a San Luis Potosí államban (Dominica) működő szélerőműparkból beszerzett energiával fedezik. A főként megújuló energiaforrásokra történt átállás nyomán a mexikói Bosch 56 ezer tonna CO2 kibocsátását tudta elkerülni 2018-ban.
Varga Zita Hella
Telefon: +36 70 667-6374
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. Világszerte mintegy 410 000 munkatársat foglalkoztat (2018. december 31-én) és 78,5 milliárd euró árbevételt ért el 2018-ban. A cégcsoport négy üzleti területen végzi tevékenységét, ezek a mobilitási megoldások, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. Vezető IoT-vállalatként a Bosch innovatív megoldásokat kínál az intelligens otthonokhoz, az intelligens városokhoz, a hálózatba kapcsolt mobilitáshoz, és a hálózatba kapcsolt gyártáshoz. Szakértelmét az érzékelők technológiájában, a hálózatba kapcsolt szoftverek és szolgáltatások területén, valamint saját IoT felhőjében is hasznosítja, ügyfelei számára hálózatba kapcsolt, cross-domain megoldásokat kínál egyetlen forrásból. A Bosch csoport stratégiai célja innovatív megoldások létrehozása a hálózatba kapcsolt világ számára. A Bosch csoport termékei és szolgáltatásai hasznos megoldásokkal javítják az élet minőségét. Az „Életre tervezve” szlogen ezt a világszerte elérhető technológiát jelenti. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak mintegy 60 országban működő csaknem 460 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch globális gyártási és értékesítési hálózata a világ szinte minden országát lefedi. A jövőbeli növekedés alapja a vállalat innovatív ereje. A Bosch mintegy 68 700 munkatársat foglalkoztat a kutatás és fejlesztés területén világszerte közel 130 telephelyen.
A vállalatot 1886-ban Robert Bosch (1861-1942) „Finommechanikai és Elektrotechnikai Műhelyként” alapította Stuttgartban. A Robert Bosch GmbH tulajdonosi szerkezete szavatolja a Bosch csoport vállalati önállóságát. Ez lehetővé teszi a vállalat számára jelentős, a jövő biztosítása érdekében történő befektetések megvalósítását. A Robert Bosch GmbH üzletrészeinek 92 százaléka a Robert Bosch Stiftung GmbH közhasznú alapítvány tulajdonában van. A szavazati jogok többsége a Robert Bosch Industrietreuhand KG-é, amely a vállalati társasági jogokat is gyakorolja. A maradék üzletrészek a Bosch családnál és a Robert Bosch GmbH-nál vannak.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu, iot.boschblog.hu, www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPresse