Évről évre több diák indul a FIRST LEGO League robotépítő és programozó világverseny észak-magyarországi döntőjén, amelyet idén harmadik alkalommal rendezett meg a miskolci Robert Bosch Power Tool Kft. Három kategóriában, 17 iskolából összesen 198 versenyző vett részt a versenyen, összesen 28 csapatban. Már nemcsak a 9–16 évesek, hanem 6–10 éveseknek is lehetőségük volt kipróbálni tudásukat. Ezenfelül Magyarországon először, kísérleti jelleggel megrendezték a FIRST TECH Challenge-t, ahol a diákok mentoraikkal együtt versenyeztek. A csapatok különféle feladatokat végző robotot építettek és programoztak, valamint egy őket érintő kihívásra mutatták be innovatív megoldásukat. A globális megmérettetésen a világ több mint száz országában ötszázezer fiatal vesz részt. Ugyanazokat a feladatokat kapják a versenyzők világszerte, idén a víz alatti világ a téma.
Valós kihívások játékos formában
A FIRST LEGO League és a FIRST TECH Challenge versenyen induló fiatalok játékos formában oldhatnak meg valós kihívásokat, miközben kísérletező kedvüket, kreativitásukat, kritikus gondolkodásukat, valamint együttműködési és kommunikációs készségüket is használják. A versenyen nemcsak a feladatteljesítést, hanem a csapatmunka minőségét, sőt még a jó szándékot is díjazta a zsűri. „A verseny népszerűsége mutatja, hogy a fiatalok nyitottak a jövő megoldásaira, értik, használják és élvezik a legmodernebb technológiákat. Ezért döntöttünk úgy, hogy már az alsó tagozatos általános iskolások számára is megrendezzük a versenyt, hogy minél korábban elkezdjük támogatni kibontakozásukat, segítsük őket olyan készségek elsajátításában, amelyekkel felnőttként a jövő technológiáinak aktív alakítói lehetnek” – mondta Fükő László, a miskolci Robert Bosch Power Tool Kft. ügyvezető igazgatója. A FIRST LEGO League nemcsak a kibontakozásról és a megmérettetésről szól, hiszen a versenyen elért jó eredmények a továbbtanulás során plusz pontokat is jelenthetnek.
Négy csapat jutott a döntőbe
A szombati versenyről az S-Team (Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc), a BalatonGates (Alternatív Közgazdasági Gimnázium, Budapest), a Submarines (Kazinczy Ferenc Általános Iskola, Miskolc), illetve a Navigátor (Informatikai Klaszter, Miskolc) csapat jutott be a magyarországi döntőbe, amelyet február végén rendeznek Zalaegerszegen. A Bosch segíti a továbbjutó csapatok felkészülését, kommunikációs tréninget tartanak nekik, ahol prezentációs technikákat sajátíthatnak el.
Robotokkal, laptopokkal, workshoppal segítette a csapatok felkészülését a Bosch
A Bosch miskolci kéziszerszámgyára nemcsak a döntő megszervezését vállalta, hanem 13 régiós csapatot is támogatott. Átvállalta a nevezési díjat, az induláshoz szükséges LEGO-szettek beszerzését, valamint oktatórobotokat és a programozáshoz szükséges laptopokat adott több intézménynek. A fiatalokat felkészítő tanároknak pedig mentornapot szerveztek. A miskolci regionális döntőt a helyszínen követhették az érdeklődők, a szervezők számos élményprogrammal készültek, a résztvevők barkácsolhattak, a kicsik duplózhattak, míg a nagyobbak Technic LEGO-ból készíthettek alkotásokat.
A Robert Bosch Power Tool Kft.-ről
A Robert Bosch Power Tool Elektromos Szerszámgyártó Kft. 2001 novemberében alakult Miskolcon, és a gyár szerepe mára nem csupán a cégcsoporton belül, hanem a régióban is meghatározó. A több mint 3700 munkavállalót foglalkoztató vállalat elektromos kéziszerszámok és kertigépek fejlesztése mellett azok és famegmunkáló professzionális elektromos szerszámok gyártásával, valamint az ezekhez tartozó akkumulátorok, és eBike-akkumulátorok összeszerelésével foglalkozik. A vállalat a térség egyik legmeghatározóbb foglalkoztatója, számos magyarországi kis- és középvállalkozás stratégiai partnere. A Bosch kiemelkedő, jövőt formáló innovációinak köszönhetően az itt megvalósuló projektek a régió fejlődését is segítik.
Hack Mónika
+36 70 510 5516
A Bosch termékeivel 1898 óta van jelen Magyarországon. Az 1991-ben újjáalapított regionális kereskedelmi kft.-ből mára jelentős cégcsoport lett. Hazánkban a Bosch csoport nyolc önálló vállalat szoros stratégiai együttműködéseként Magyarország egyik legnagyobb külföldi ipari munkaadója. A 2023-as pénzügyi évben 2207 milliárd forint teljes nettó árbevételt ért el, ebből a magyar piacra való csoporton kívüli értékesítésből származó árbevétele 343 milliárd forint volt. A magyarországi Bosch csoport több mint 18 300 munkatársat foglalkoztat (2023. december 31-én). Az egyes gyártó, kereskedelmi és fejlesztési egységekhez tartozó kereskedői és szervizhálózat a teljes országot lefedi.
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. Az előzetes számok alapján világszerte mintegy 417 900 munkatársat foglalkoztat (2024. december 31-én) és 2024-ben 90,5 milliárd euró árbevételt ért el. A cégcsoport négy üzleti területen végez tevékenységet, ezek a mobilitás, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. A vállalat célja, hogy üzleti tevékenysége során technológiáin keresztül olyan trendeket határozzon meg, mint az automatizálás, az elektromosítás, a digitalizáció, a hálózatba kapcsolás és a fenntarthatóságra való összpontosítás. A Bosch régiókon és iparágakon átívelő, széles körű jelenléte tovább erősíti innovációs erejét és stabilitását. A szenzortechnológia, a szoftverek és a szolgáltatások terén szerzett, bizonyított szakértelmének köszönhetően a Bosch komplex megoldásokat kínál ügyfelei számára. Emellett a vállalatcsoport a hálózatba kapcsolás és a mesterséges intelligencia területén szerzett tudását felhasználóbarát, fenntartható termékek fejlesztésére és gyártására is alkalmazza. A Bosch célja, hogy „Életre tervezve” technológiájával hozzájáruljon az emberek életminőségének javításához és a természeti erőforrások megőrzéséhez. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak több mint 60 országban működő csaknem 470 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch globális gyártási és értékesítési hálózata a világ szinte minden országát lefedi. A jövőbeli növekedés alapja a vállalat innovatív ereje. A Bosch világszerte 136 telephelyen mintegy 86 900 munkatársat foglalkoztat a kutatás és fejlesztés területén, többek között 48 000 szoftvermérnököt.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu, iot.boschblog.hu, www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPresse