Las Vegas – A Bosch a CES 2016 kiállításon az Industry 4.0 témakörére koncentrál és betekintést nyújt a jövő gyártástechnológiájába. “A holnap termelése intelligens, rugalmas és hálózatba kapcsolt. Az Industry 4.0 hardver- és szoftvermegoldásai esetében mind vezető szolgáltatók, mind vezető felhasználók vagyunk” – mondta a vállalat sajtókonferenciáján Dr. Volkmar Denner, a Bosch igazgatótanácsának elnöke. Világszerte, kereken 250 Bosch gyárban többek között az USA-ban, Kínában, Indiában, Csehországban és Németországban, több mint 100 projekt van folyamatban. A Bosch – globális gyártási hálózata révén – az Ipar 4.0-tól 2020-ig három számjegyű, eurómilliós összegű éves megtakarítást vár. A hálózatba kapcsolt és automatizált gyártás fokozza a vállalatok versenyképességét és ezen túlmenően mini szériákat vagy egyéni és személyre szabott termékeket is lehetővé tesz.
A CES 2016 kiállításon a Bosch vezető technológiai és szolgáltató vállalatként bemutatja az automatikus termelési asszisztensekből álló APAS családot, amely rugalmas és hatékony gyártást tesz lehetővé. Ezeket a berendezéseket külön az Industry 4.0 keretében történő alkalmazásra tervezték és az automatizált gyártás fontos segítői; fárasztó, veszélyes vagy monoton feladatokat is átvesznek. Munkadarabokat raknak például össze vagy ládákat csomagolnak ki. Időt takarítanak meg, amit a munkatársak más, értékalkotó munkára tudnak fordítani.
Maximális pontosság és biztonság: az APAS kávét szolgál fel
A Bosch a CES kiállításon bemutatja, milyen sokrétűek e gyártási asszisztensek alkalmazási lehetőségei. Az “APAS-asszisztens” barista képességeket csillogtat a Bosch kiállítási standján a Sands Expo épületében: a látogatók applikáció segítségével rendelhetik a kávét – amit az APAS szolgál fel. Mielőtt megtelne a bögre, az “APAS-jelölő” feliratozza. Ennek során a pontosság és a minőség áll a középpontban: csakúgy, mint a termelésben a munkadarab esetében, az APAS a kiállítási standon mindig milliméteres pontossággal helyezi el a bögrét. A kávéfőző géppel fennálló összeköttetése alapján ezen túlmenően automatikusan jelenti, ha például vízzel vagy kávéval kell feltölteni. Egy monitor segítségével a kiállítói stand valamennyi APAS berendezése felügyelhető és az esetleges meghibásodások láthatók. Az “APAS-asszisztens” az első olyan ipari robotrendszer, amely Németországban kollaboratív, üzemi tanúsítványt kapott a szakmai szövetségtől. Kéz a kézben, védőkerítés nélkül működik együtt emberekkel. Szabadalmaztatott, több mint 120 érzékeny szenzorral felszerelt felületének köszönhetően azonnal megáll, ha túl közel kerül hozzá egy munkatárs.
APAS-család a gyors és rugalmas termeléshez
A gyártásban az APAS-család további szakosodott tagjai tevékenykednek: a minőségellenőrzésben az “APAS felügyelő” az illetékes. Nagy felbontású Highspeed kamerájával ő vizsgálja a felületeket, 3D-eljárással. Így például képes felismerni a hajszálrepedéseket egy fémdarabon. Az “APAS speedswitch” lézerszkennerrel figyeli az “APAS-asszisztens” körüli teret. Ha nincsenek emberek a közelben, fokozza a sebességet. Így nagyobb hatékonysággal dolgozik sok más rendszernél, anélkül, hogy ennek során emberek biztonságát veszélyeztetné. Az „APAS flexpress“ pedig pontos illesztéssel szereli össze az alkatrészeket vagy például sajtolással, átalakítással, stancolással, véséssel munkálja meg őket. Ezek a gyártási asszisztensek valamennyien képesek akár egyedül vagy egymással összeköttetésben dolgozni.
A teljes gyártás egyetlen műszerfalon.
A Bosch saját gyártási folyamatait nagy adatmennyiségek („Big Data“) valósidejű kiértékelésével optimalizálja – és a gyártáshoz szükséges informatikai megoldásokat is kínálja. A CES alkalmával bemutatott IoT Shopfloor Solutions segítségével termelési és minőségre vonatkozó adatok, valamint logisztikai folyamatok egyidejűleg vezérelhetők. A központi vezérlőegység az a műszerfal, amely valós időben ábrázolja az adatokat. Ezáltal elkerülhető a gyártási folyamat megszakítása és további termelési órák nyerhetők.
Egyszerűen. Hálózatba kapcsolva.
Kövesse a Bosch CES 2016 híreit a Twitteren: #BoschCES
Hack Mónika
+36 70 510 5516
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. 2014-ben megközelítőleg 360 000 munkatárssal (2015. április 1-jén) 49 milliárd euró árbevételt ért el*. A cégcsoport négy üzleti területen végzi tevékenységét, ezek a mobilitási megoldások, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak mintegy 60 országban működő csaknem 440 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch körülbelül 150 országban van jelen. Ez az egész világra kiterjedő fejlesztési, gyártási és értékesítési hálózat a további növekedés alapfeltétele. A Bosch 2014-ben világszerte mintegy 4600 szabadalmi kérelmet nyújtott be. A Bosch csoport stratégiai célja, hogy megoldásokat alkosson a hálózatba kapcsolt világ számára. A Bosch csoport termékei és szolgáltatásai hasznos megoldásokkal javítják az élet minőségét. Az „Életre tervezve” szlogen ezt a világszerte elérhető technológiát jelenti.
A vállalatot 1886-ban Robert Bosch (1861-1942) „Finommechanikai és Elektrotechnikai Műhelyként” alapította Stuttgartban. A Robert Bosch GmbH tulajdonosi szerkezete szavatolja a Bosch csoport vállalati önállóságát. Ez lehetővé teszi a vállalat számára jelentős, a jövő biztosítása érdekében történő befektetések megvalósítását. A Robert Bosch GmbH üzletrészeinek 92%-a a Robert Bosch Stiftung GmbH közhasznú alapítvány tulajdonában van. A szavazati jogok többsége a Robert Bosch Industrietreuhand KG-é, amely a vállalati társasági jogokat is gyakorolja. A maradék üzletrészek a Bosch családnál és a Robert Bosch GmbH-nál vannak.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu
*A 2014-es árbevételi adatok nem tartalmazzák az azóta már teljes átvételre került korábbi vegyes vállalatok, a BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH (jelenleg BSH Hausgeräte GmbH) és a ZF Lenksysteme GmbH (jelenleg Robert Bosch Automotive Steering GmbH) adatait.