Las Vegas – A Bosch technikái nem csupán lakásokat és házakat kapcsolhatnak hálózatba, hanem akár teljes városokat is. A műszaki megoldásokat és a szolgáltatásokat fejlesztő világméretű vállalat már az idei CES alkalmával bepillantást enged abba, milyen lehet az élet egy Smart City lakói számára. A Bosch öt előzetes projekt keretében dolgozik azon, hogy a jövő víziója valósággá váljon. Becslések szerint 2050-re már mintegy hatmilliárd ember él majd városban. „A Smart City nagymértékben növeli lakói életminőségét, nemkülönben a városok működésének gazdaságosságát. Célunk ezért intelligensebbé tenni városainkat” – emelte ki Las Vegasban, a 2016-os CES kiállításon a vállalat sajtókonferenciáján Dr. Volkmar Denner, a Bosch igazgatótanácsának elnöke. Ennek során a mobilitás, az infrastruktúra, az energiafelhasználás és a biztonság áll a középpontban.
Legyen szó akár különböző közlekedési eszközök – vasút, autóbusz vagy éppen Car Sharing szolgáltatás – vagy a közlekedési lámpák és a közvilágítás hálózatba szervezéséről, a cél magasabb szintű életminőséget, s ezzel fokozott kényelmet és biztonságot nyújtani a városlakók számára, a természeti erőforrások kímélésével egyidejűleg. Kiváló példa erre a közvilágítás a mozgólépcsők üzeméhez hasonló, automatikus szabályozása: néptelen utcákon mérsékelt fényerővel működik, ám amint megjelennek a járókelők, ismét teljes fényerővel világítanak a lámpák. A várakozások szerint a belső hőmérsékletet, légminőséget és világítást önműködően szabályozó, intelligens épületek szintén világszerte elterjednek a jövőben. A Smart City egyik meghatározó műszaki alapját adja a vállalat a Bosch IoT Suite szoftver-platform formájában, amely minden olyan funkciót kínál, amelyet a hálózatba kapcsolt felhasználók, eszközök és szolgáltatások igényelnek, köztük energiahálózatokkal, közvilágítással, közlekedési lámpákkal és járművekkel. Akár teljes infrastruktúrák – mint például tömegközlekedés vagy parkolóházak – szintén üzemeltethetők így, az IoT Suite segítségével intelligens módon szabályozva.
Egy kattintás és az autó önállóan keres parkolóhelyet
A közlekedés minden város „szívverése”. Mind több agglomerációs övezetet fenyeget azonban közlekedése összeomlásának veszélye, amiről minden, órákig dugókban veszteglő vagy éppen parkolóhelyet keresgélő autós mesélhetne. A Smart City és a hálózatba kapcsolt járművek a Bosch révén önállóan felkutatják a szabad parkolóhelyeket és a legrövidebb utat is ismerik hozzájuk. A Bosch a parkolás műveletében is segíti az autósokat. Az autók nem is olyan sokára már egyszerű gombnyomásra önállóan mozoghatnak majd a parkolóházakban. A be- és kiállás itt már teljesen automatikus, amihez egy kattintás is elegendő a megfelelő mobiltelefonos alkalmazásban.
Már elektromos töltőállomások is az internetes termékek (Internet of Things; IoT) körében
A tisztán elektromos vagy hálózatról tölthető (plug-in) hibrid hajtásrendszerű gépkocsik vezetői már ma is igénybe vehetnek mobiltelefonos alkalmazásokat az éppen szabad töltőállomások keresésekor. S ez még nem minden, a jövőben ugyanis egy kattintással ki is fizethetik a feltöltést. A Bosch az egyik autógyártóval együttműködésben már kifejlesztett egy ilyen mobiltelefonos alkalmazást, amelyet az elektromos hajtásrendszerű gépkocsik tulajdonosainak rendelkezésére bocsát. Az alkalmazásban már Németország csaknem minden nyilvános elektromos töltőállomása szerepel, a további országokban üzemelőkkel a későbbiekben bővül folyamatosan az adatbázis.
Egyszerűen. Hálózatba kapcsolva.
Kövesse a Bosch CES 2016 híreit a Twitteren: #BoschCES
Hack Mónika
+36 70 510 5516
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. 2014-ben megközelítőleg 360 000 munkatárssal (2015. április 1-jén) 49 milliárd euró árbevételt ért el*. A cégcsoport négy üzleti területen végzi tevékenységét, ezek a mobilitási megoldások, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak mintegy 60 országban működő csaknem 440 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch körülbelül 150 országban van jelen. Ez az egész világra kiterjedő fejlesztési, gyártási és értékesítési hálózat a további növekedés alapfeltétele. A Bosch 2014-ben világszerte mintegy 4600 szabadalmi kérelmet nyújtott be. A Bosch csoport stratégiai célja, hogy megoldásokat alkosson a hálózatba kapcsolt világ számára. A Bosch csoport termékei és szolgáltatásai hasznos megoldásokkal javítják az élet minőségét. Az „Életre tervezve” szlogen ezt a világszerte elérhető technológiát jelenti.
A vállalatot 1886-ban Robert Bosch (1861-1942) „Finommechanikai és Elektrotechnikai Műhelyként” alapította Stuttgartban. A Robert Bosch GmbH tulajdonosi szerkezete szavatolja a Bosch csoport vállalati önállóságát. Ez lehetővé teszi a vállalat számára jelentős, a jövő biztosítása érdekében történő befektetések megvalósítását. A Robert Bosch GmbH üzletrészeinek 92%-a a Robert Bosch Stiftung GmbH közhasznú alapítvány tulajdonában van. A szavazati jogok többsége a Robert Bosch Industrietreuhand KG-é, amely a vállalati társasági jogokat is gyakorolja. A maradék üzletrészek a Bosch családnál és a Robert Bosch GmbH-nál vannak.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu
*A 2014-es árbevételi adatok nem tartalmazzák az azóta már teljes átvételre került korábbi vegyes vállalatok, a BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH (jelenleg BSH Hausgeräte GmbH) és a ZF Lenksysteme GmbH (jelenleg Robert Bosch Automotive Steering GmbH) adatait.