Budapest – Indul a Go-Kart, Go-Bosch! harmadik, egyben utolsó évada: novemberben startolt a féléves projektidőszak, amelynek során a csapatoknak újabb mérföldköveket kell teljesíteniük, míg eljutnak a hőn áhított végcélhoz, az önjáró gokart megalkotásához. Az aktuális évadban részt vevő nyolc felsőoktatási intézmény tíz csapata 2016 tavaszán, egy nem mindennapi verseny keretében mutathatja majd meg, mire képes. A csapatoknak a modern autók jövőbe mutató funkcionalitását kell minél ötletesebben és profibban megvalósítaniuk a gokartjukban.
A magyarországi Bosch csoport a versenyben a gokartok, az abba beépítendő Bosch komponensek és a szakmai felkészítés mellett, tapasztalt mérnök mentorokkal is támogatja a csapatokat. Az öt senior csapat már 2013 ősze óta dolgozik gokartjain, az öt junior csapat tavaly debütált: 2014 őszén csatlakoztak a versenysorozathoz. A csapatoknak a korábbi évadok során a gokartba elektromos gázpedált, az eredeti fékrendszertől független és elektromosan második szezonban a gokarthoz a csapatok egy önindítót és két elektromotort kaptak a Bosch csoporttól. Ezekkel és a gokart gyári benzinmotorjának kombinálásával kellett hibrid hajtást megvalósítaniuk.
Három versenykategória a záró szezonban
Az idei utolsó szezonban három kategóriában állhatnak rajthoz a lelkes egyetemisták: a hatékony, az intelligens és az önjáró gokart szekcióban. Egy csapatnak legalább az egyikben el kell indulnia, de akár mindhárom kategóriában is részt vehet.
A „Hatékony Gokart” kategóriában hibrid hajtóművel felszerelt gokartot kell építeni. A fékenergia-visszanyerés a hibrid hajtásláncok alapvető komponense, ezért ezt a funkciót a csapatoknak is meg kell valósítaniuk. A hallgatóknak a hátsó tengelyen differenciálművet kell beépíteniük, amely lehetővé teszi a kerekek egymástól független elfordulását, javítva ezzel a tapadást.
Az „Intelligens Gokart” kategóriába benevezők a Bosch által biztosított kamera és radar rendszerek segítségével a legkorszerűbb vezetéstámogató rendszereket valósítják meg. Gokartjaiknak képesnek kell lenniük automatikusan parkolni, illetve otthoni környezetben navigálni, ami azt jelenti, hogy a járműnek a betanított útvonalon végighaladva be kell tudnia parkolnia a kijelölt parkolóhelyre. A parkolás mellett két további vezetéstámogató rendszert kell beépíteni, a sávtartást, mint komfort funkciót és az automatikus vészfékezést, mint biztonsági funkciót.
Az „Önjáró Gokart” kategória az autonóm közlekedés vízióját tükrözi: itt összetettek a feladatok, hiszen a gokartoknak nemcsak automatikusan kell elnavigálniuk a megadott úticélhoz, hanem saját szenzoraikra épülő vezetéstámogató rendszereik, illetve külső jelek segítségével bizonyos forgalmi szituációkban önjáró módon kell funkcionálniuk.
A kihívások adottak, a csapatok máris gőzerővel vetették bele magukat a projektek megvalósításába. A lelkes hallgatói csapatokat nézve megállapíthatjuk, hogy a Go-Kart, Go-Bosch! verseny – az önjáró gokart megalkotása mellett – beteljesíti másik fő célját is: a mérnök szakma és a gyakorlatorientált képzés magyarországi népszerűsítését.
Hack Mónika
+36 70 510 5516
A Bosch 1899 óta van jelen Magyarországon. Az 1991-ben újjáalapított regionális kereskedelmi kft.-ből mára jelentős vállalatcsoport, Magyarország egyik legnagyobb külföldi ipari munkaadója lett. A 2014-es üzleti évben a hazánkban 9 leányvállalattal rendelkező Bosch csoport teljes forgalma 825 milliárd forint, magyarországi forgalma – amelybe nem tartoznak bele a saját vállalatai között folytatott kereskedelmi tevékenységek – 183 milliárd forint volt. A magyarországi Bosch csoport 2015. április 1-jén 10 500 munkatársat foglalkoztatott. Az egyes gyártó, kereskedelmi és fejlesztési egységekhez tartozó kereskedői és szervizhálózat a teljes országot lefedi.
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. 2014-ben megközelítőleg 360 000 munkatárssal (2015. április 1-jén) 49 milliárd euró árbevételt ért el*. A cégcsoport négy üzleti területen végzi tevékenységét, ezek a mobilitási megoldások, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak mintegy 60 országban működő csaknem 440 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch körülbelül 150 országban van jelen. Ez az egész világra kiterjedő fejlesztési, gyártási és értékesítési hálózat a további növekedés alapfeltétele. A Bosch 2014-ben világszerte mintegy 4600 szabadalmi kérelmet nyújtott be. A Bosch csoport stratégiai célja, hogy megoldásokat alkosson a hálózatba kapcsolt világ számára. A Bosch csoport termékei és szolgáltatásai hasznos megoldásokkal javítják az élet minőségét. Az „Életre tervezve” szlogen ezt a világszerte elérhető technológiát jelenti.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu
*A 2014-es árbevételi adatok nem tartalmazzák az azóta már teljes átvételre került korábbi vegyes vállalatok, a BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH (jelenleg BSH Hausgeräte GmbH) és a ZF Lenksysteme GmbH (jelenleg Robert Bosch Automotive Steering GmbH) adatait.