A világon három helyszínen, köztük a magyar fővárosban fejleszt autonóm járműveket a Bosch. Az idén 15 éves Budapesti Fejlesztési Központban már több mint ezer mérnök vesz részt autonómjármű-fejlesztési projektekben. Továbbá a kontinensen egyedülálló módon városi forgalomban is tesztelik az önvezető járművek egyes funkcióit. A budapesti központ, amely a világ összes autóipari cégének fejleszt alkatrészeket, egyre hangsúlyosabb szerepet játszik a cégcsoporton belül, és jelenleg az egyetlen olyan helyszín, ahol a Bosch csoport mind a hat autóipari divíziója képviselteti magát. „A Budapesti Fejlesztési Központ az elmúlt években a Bosch egyik zászlóshajójává vált, és mára megkerülhetetlen a nemzetközi autóipar vérkeringésében. Egy olyan különleges tudásközpont, amely a legizgalmasabb járműfejlesztési projektekben vesz részt” – mondta Daniel Korioth, a magyarországi Bosch csoport vezetője.
A 2005-ben mindössze néhány fővel megalakult szervezet legfontosabb kutatásait a mesterséges intelligencia, az autonóm járművek és az elektromobilitás területén végzi. „A Bosch fontos célkitűzése, hogy 2025-re nemcsak az autóipai, hanem a vállalat minden termékében benne legyen a mesterséges intelligencia, vagy a termék előállítása során használják azt” – hangsúlyozza Dr. Szászi István, a Budapesti Fejlesztési Központ vezetője. A Budapesti Fejlesztési központban az elmúlt években számos, a mesterséges intelligenciához és az önvezető járművekhez köthető szabadalom készült. A szabadalmaztatott technológiák többsége az önvezető autókat segíti a környezetük még pontosabb elemzésében és a többi jármű mozgásának előrejelzésében.
Autóipari világszabadalmak Budapestről
A mesterséges intelligenciára épül az a budapesti mérnökök által nemrégiben szabadalmaztatott, világszinten is komoly eredménynek tekinthető forgalmi előrejelző alkalmazás is, amely szenzorok segítségével a járművek biztonságát szolgálja. Az alkalmazás a vezetés közben bekövetkező események előrejelzését az eddigi egy másodperces iparági benchmarkhoz képest 5,3 másodpercre növeli. Ez azt jelenti, hogy a Bosch segítségével a sofőrnek több mint ötször annyi ideje van felkészülnie a váratlan közlekedési eseményre, mint korábban. Az új alkalmazás korábban elképzelhetetlen, 97 százalékos pontossággal jelzi előre a várható eseményeket, modellezve a környező járművek és gyalogosok mozgását is. A mérnökök a mobiltelefonos szövegfelismerésben használt technológia működési elvére alapozva és a mesterséges intelligenciára építve fejlesztették ki az alkalmazást.
A Bosch budapesti csapata más területen is élen jár a járművek biztonságát szolgáló fejlesztésekben, melyek közülük többel az autóvezetők már ma is találkozhatnak a mindennapokban. A járművezetők számára látható technológiák közül a sávelhagyás, a sávdetektálás, az adaptív távolságtartó automatika (ACC), a kormányrendszerek, parkolási funkciók és multimédiás eszközök fejlesztésében is részt vesznek. Továbbá olyan járműbiztonsági rendszereken is dolgoznak (Chassis Systems Control), mint a jelzőtábla- és a gyalogosfelismerés. Emellett a sofőrök elől rejtve maradó technológiákkal, így elektronikai szenzorokkal és beavatkozó szervekkel, valamint gyorsulásérzékelőkkel is foglalkoznak.
A központ egyik legújabb fejlesztési területét a károsanyag-kibocsátást jelentősen csökkentő hajtástechnológiák, az üzemanyagcellák, valamint a 48 V-os, mild-hibird rendszerek jelentik. Ezek átmeneti technológiaként fontos szerepet játszhatnak az autóiparban a tisztán elektromos járművek elterjedéséig.
A jövő autonóm járműveit Budapesten fejlesztik és tesztelik
A Budapesti Fejlesztési Központban már több mint ezer fős mérnökcsapat dolgozik a jövő autóiparát meghatározó autonómjármű-fejlesztési projekteken, köztük 2-es és 4-es szintű önvezetőautó-technológiák fejlesztésén. A Boschnak 2018 óta arra is van engedélye Magyarországon, hogy tesztmérnökökkel és tesztautókkal városi forgalomban próbáljon ki önvezetőjármű-funkciókat. Emellett a Daimlerrel közösen a legmagasabb fokú automatizáltságot jelentő, 4-es és 5-ös szintű robottaxik funkcióit is tesztelik Kalifornia mellett Budapesten.
„Sokáig a Szilícium-völgy cégei foglalkoztak kizárólag autonóm járművekkel, ehhez képest most már innen Budapestről nyújtunk be szabadalmakat ebben a témában” – mondja Dr. Szászi István. „A Budapesti Fejlesztési Központ azért rendkívül vonzó a mérnökök számára, mert nálunk a csúcstechnológiához kötődő kutatás-fejlesztés részesei lehetnek. Van olyan munkatársuk, aki amerikai munkahelyét adta fel a budapesti pozícióért. Továbbá külföldről is sokan jönnek hozzánk, elsősorban németek, de vannak francia, indiai és kínai kollégáink is.”
A Robert Bosch Kft.-nél az autóipari fejlesztési tevékenység 2000-ben mindössze öt munkavállalóval kezdődött. A Budapesti Fejlesztési Központ 2005-ben alakult meg hivatalosan, ma pedig több mint 2700 főt foglalkoztat. Továbbá innen irányítják a Kolozsváron és Szófiában található mérnöki központok tevékenységét is. A Bosch tervei szerint 2022-ben készül el a fejlesztési központ új, 90 ezer négyzetméteres campusa Budapesten.
Varga Zita Hella
Telefon: +36 70 667-6374
A Bosch termékeivel 1898 óta van jelen Magyarországon. Az 1991-ben újjáalapított regionális kereskedelmi kft.-ből mára jelentős, hazánkban kilenc leányvállalattal rendelkező vállalatcsoport, Magyarország egyik legnagyobb külföldi ipari munkaadója lett. A 2018-as üzleti évben a Bosch csoport teljes árbevétele 1317 milliárd forint, magyarországi konszolidált forgalma – amelybe nem tartoznak bele a saját vállalatai között folytatott kereskedelmi tevékenységek – 251 milliárd forint volt. A magyarországi Bosch csoport közel 14 800 munkatársat foglalkoztat (2018. december 31-én). Az egyes gyártó, kereskedelmi és fejlesztési egységekhez tartozó kereskedői és szervizhálózat a teljes országot lefedi.
A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója. Világszerte mintegy 410 000 munkatársat foglalkoztat (2018. december 31-én) és 78,5 milliárd euró árbevételt ért el 2018-ban. A cégcsoport négy üzleti területen végzi tevékenységét, ezek a mobilitási megoldások, az ipari technika, a fogyasztási cikkek, valamint az energia- és épülettechnika. Vezető IoT-vállalatként a Bosch innovatív megoldásokat kínál az intelligens otthonokhoz, az intelligens városokhoz, a hálózatba kapcsolt mobilitáshoz, és a hálózatba kapcsolt gyártáshoz. Szakértelmét az érzékelők technológiájában, a hálózatba kapcsolt szoftverek és szolgáltatások területén, valamint saját IoT felhőjében is hasznosítja, ügyfelei számára hálózatba kapcsolt, cross-domain megoldásokat kínál egyetlen forrásból. A Bosch csoport stratégiai célja innovatív megoldások létrehozása a hálózatba kapcsolt világ számára. A Bosch csoport termékei és szolgáltatásai hasznos megoldásokkal javítják az élet minőségét. Az „Életre tervezve” szlogen ezt a világszerte elérhető technológiát jelenti. A Bosch csoport magában foglalja a Robert Bosch GmbH-t, annak mintegy 60 országban működő csaknem 460 leányvállalatával és regionális vállalataival együtt. Értékesítési és szolgáltatási partnereit is beleszámítva a Bosch globális gyártási és értékesítési hálózata a világ szinte minden országát lefedi. A jövőbeli növekedés alapja a vállalat innovatív ereje. A Bosch mintegy 68 700 munkatársat foglalkoztat a kutatás és fejlesztés területén világszerte közel 130 telephelyen.
További információért látogasson el honlapunkra: www.bosch.hu, iot.boschblog.hu, www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPresse